--
Spawn

Image Comics

--

Spawn je zplozencem zla, výtvorem pekelného pána Malebolgia, který ho do svých plánů na ovládnutí Země a rozdrcení Nebeských sil zahrnul jako komandanta démonických armád podsvětí.Před svou smrtí býval Spawn Al Simmonsem, speciálním agentem zrazeným a zavražděným vlastním nadřízeným.Spawn se stava velitelem pekelné armády.Na Spawnův nervový systém je navázána organická symbiotická zbroj spolu s rudým pláštěm a řetězy, které mu umožňují měnit tvar. Místo krve jeho tělem proudí fosforově zelená nekroplazma která mu dodává nadlidskou sílu a schopnosti. Ve své nové podobě se Spawn rozhodne chránit bývalou ženu Wandu.

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Původ

Spawn je vůdce pekelné armády která bojuje proti nebeské armádě neboli silám dobra.Dříve než se ze Spawna stal Spawn tu byl ale Al Simmons,americký voják který pracoval pro super tajnou vládní agentůru A-6. Al ale chtěl odejít.Jeho šéf Jason Wynn ho ale pošle na poslední misi,ve které Al zjistí že jeho šéf není úplně dobrák a že chce ovládnout zemi.Jason Wynn postřelí Ala Simmonse a nechá ho uhořet v továrně na biologické zbraně,kterou měl Al vyhodit do vzduchu. Al se probudí v pekle a pekelník Malebolgii mu navrhne že se může znovu dostat na zem,pokud se stane vůdcem jeho armády.Al přistoupí na jeho podmínky a stane se z něj "Spawn".        

 

O co tu vlastně jde? 

Mnozí z Vás znají Spawna jen ze stejnojmeného filmu či trochu méně známého,zato mnohem lepšího animovaného seriálu.Tyto dva počiny jsou dosti  podobné té komiksové verzi.Jak už sem psal v úvodu Spawn  se ocitne v pekle, kde v zoufalství přistoupí na návrh pekelníka Malebolgii, že se postaví do čela jeho armády v boji proti nebeským silám. To mu umožní, aby se po letech vrátil na Zemi i když né jako člověk, ale jako děsivé popálené monstrum. Tam ho ale čeká zklamání,  eho žena mu nezůstala věrná, ale provdala se za jeho nejlepšího přítele Terryho, a také další pekelníkův přisluhovač - Violator, vystupující v podobě nechutného a tlustého klauna. Právě on má na starosti všechny pozemské operace Malebogliova plánu a je to také on, komu slouží Jason Wynn. Spawn se chce pomstít Wynnovi, ale postupně si uvědomuje, že zlo se ukrývá úplně někde jinde. Spojí se s tajemným Cogliostrem, který už pět set let bojuje proti pekelným silám.Naučí Spawna zacházet s jeho brněním a také ho varuje před podrazy Violatora a jeho pekelného pána. Společně se pokusí zbavit svět nebezpečí  a nakonec se postavit samotnému peklu v boji o život lidské rasy.

 

Zásadní příběhy

Nový žívot:
Po tom co se Spawn smířil se svou rolí pekelného posluhovače,používal své moci k zastavování kriminality v ulicích.Později zabije pedofila a vraha dětí Billyho Kincaida.Tento čin vyburcoval posluhovače nebes,anděla Angela,který začal Spawna lovit .V této době se stal Spawn králem Rat City.Spawna vyhledal Ovetkill který se ho rozhodl zničit jen tak pro zábavu.Spawn v tomto boji skoro zemře ale naštěstí pro něj výtězství stáhne na svou stranu.Ale pořád nemá vyhráno,pořád je tu Angela který si na pomoc vyvolal nebeského válečníka Anti-Spawna A.K.A. Redeemera.


První metamorphossa:
Po střetu Spawna se Redeemerem se Spawnovo brnění přetransformovalo.Jeho kápě byla delší ,brnění vypustilo červenou barvu a nahradilo jej černou a bílou.Kožené boty a rukavice měli velmi nebezpečné ostny.Spawnův oblek byl nyní silnější,pevnější a měl nový plášt a řetězy které ho dokázaly duplikovat a zmást tak nepřítele.Spawn si ted myslel že,když porazil Redeemera a získal tim nový oblek,je neporazitelný.Dokud nenarazil na Freaka.Spawn bojoval s Freakem aniž by věděl o rozsahu jeho moci.Jeho mocí je zhmotňovat soupeřovy noční můry,a tak toho využil a mučil Spawna.Spawn přišel na to že jeho oblek se vyvíjí diky jeho duši.Čím víc svou duši špíní a ztrácí ji,tim je oblek silnější.Když se Spawn vratil do New Yorku opět ho napadl Redeemer který načerpal své sily zpět.Potom co ho Spawn znovu porazil,přestal mít nad oblekem kontrolu a tak si ho Malebolgi povolal zpět do pekla kde mu ji navrátil.


Greenworld a Urizen:
Vzhledem k rostoucím útokům pekla na nebesa se Spawn začal ztrácet v tom co je dobré a začal propadat zlu.Pomocí pekelné armády mělo peklo hodně na vrch.Dokud nepřišel Heap,vyslanec Greenworldu který se snažil navrátit rovnováhu meži peklem a zemí.V tu samou dobu na zem v padl Bůh Urizen a se Spawnem bojoval.Urizen vzpůsobil masivní destrukci země.Spawn ale dokázal Urizena uvěznit


Nový král Pekla:
Spawn se dozví že Malebolgi propustil Urizela proto aby spustil armagedon.Spawn vyhledá mocného anděla Angela a spojí své sily a vydají se do pekla proto aby zabily Malebolgiho. Angelus smrtelně zraní Malebolgiho a Spawn mu odtrhne hlavu.


Nebe a peklo:
Spawn brzi přicházi na to že za zničení země může jak peklo tak nebe.Navíc se Spawn musí postavit hrozbě,které ještě nikdy nečelil, a to je Heap.Stvoření z GreenWorldu,jehož síle se nedokáže rovnat ani síla nebes a pekel dohromady.Ačkoli tyto síly nebyly nikdy předtím známy,vědělo se o nich že mají kontrolu nad všemy elementy světa.Spawn zjistil že Greenworld neměl s destrukcí země nic společného, a že chce světu pomoci,jelikož věděl co svou válkou nebe a peklo způsobilo.Pro obnovení světa byl Spawn obdařil darem od Heata z Greenworldu aby mohl potlačit moc Urizena a uvěznit ho v pekle.Po jeho uvěznění našel pekelný trůn který Spawnovy oprávněně patří,a stím mu démon Mammon (jeden z padlích andělů který byl svržen do pekla.Jeho moc je mnohem větší než byla moc samotného Malebolgia)nabízí i vládu nad peklem.Spawn ale odmítá.Se svým učitelem Coglisterem,přemýšlí nad tím,co bude dál a Coglister přiznává že on je Cain,tedy člověk,který jako první,po své smrti,vstoupil do pekla za své hříchy (zabil svého bratra).Popis postavy

O původu Ala Simmonse A.K.A. Spawna jsem už psal.Je třeba snad jen dodat to že se stále snažil vykoupit ze spárů pekla a chtěl se dostat zpět na zem.Jeho poslední bitvou byla bitva s Mammonem a jeho spojenci.Tehdy ale Al viděl svou budoucnost vníž se dozvěděl že všechny jeho snahy dostat se z pekla budou marné.Navždy zůstane posluhovačem pekla a bude jednou z figurek boje mezi dobrem a zlem.Rozhodl se že,je načase vymotat se z tohodle začarovaného kruhu. Z posledních jeho sil si Al urve hlavu,protože tohle je jediná cesta jak zabít HellSpawna.

al simmons died


Jim Downing se probudí v nemocnici,hned po tom co se Al Simmons zabije.Jim neví kdo je,kde je,neví vůbec nic a tak začne volat o pomoc.Uslyší ho sestřička Sára která mu přiběhne na pomoc.Každý den se modlila k Bohu aby se jednoho dne probudil.Všechna vyšetření byla v pořádku,Jim byl uplně zdravý,jediné co bylo divné je že se ztratila karta s jeho připadem a tak nikdo nevěděl kdo vlastně je.Ale něco se děje,ve svém pokojí vidí přízrak Hellspawna.Lékaři si myslí že se stal zázrak a snaží se tomu přijít na kloub. Mezitím Violator objeví tělo Ala Simmonse alias Spawna a tak se vydá hledat nového posluhovače pekel,tedy nového Spawna.
Extraktor napadne Jima a Sáru.Jim řekne Sáře aby utekla ven. Extraktor zablokuje Jimovi cestu a ten se nachází v beznadějné situaci.Jim se promění v nového Spawna a zabije Extraktora a uníká z nemocnice.
Jimovi je poskytnuta lékařská pomoc a je odvezen do jiné nemocnice.Při převozu se dotkne velmi nemocného člověka a ten je rázem uplně zdráv.V nové nemocnici sdílí pokoj s ostatními nemocnými.V noci má ale noční můry a v agonii se málem promění ve Spawna a prozradí se.Dalši den je převezen do jiné nemocnice na další vyšetření,kde ho schledají zdravím a znovu tam potká Sáru.Ta mu dovolí bydlet u ní doma aby mohl odejít z nemocnice.V noci se znovu promění ve Spawna a uteče na ulici zkoumat své schopnosti a sílu a zapojí se do přestřelky mezi gangy.On je ale velmi brutální a agresivní a zabije všechny členy gangu obou stran.
Marc Rosen velmi nemocný muž,řeší záhadné uzdravení muže ze sanitky a tak prozkoumává všechny okolnosti a zjistí že se uzdravili i všechni pacienti z pokoje kde byl hospitalizován Jim.
Jim je v bytě Sáry a je zoufalí,protože si nic nepamatuje,neví co se sním děje a je z toho nervozní a psychicky mimo .Tak si řekne že se pujde provětrat.Na ulici potkává Wandu Blake,bývalou Manželku Ala Simmonse ,která v něm pozná muže,který kdysi ondlel před jejim domem.Wanda v něm také pozná Spawna a čekne mu že ví co se sním děje a že má najít Alův trůn.

Spawn Throne

Tam se Jim setkává s Andělem se kterým začně bojovat.V boji zjistí že je Sára v nebezpečí a tak použije všechnu svou sílu a omráčí anděla,se kterým to přijde dořešit pozdějí.V Sářiném bytě nachází tajemného muže který mu vyhožuje že zabije každého kdo po něm nebo Sáře pujde.
Jim jde dořešit situaci s Andělem. Anděla mezitím našel Violator a umlčel ho jednou pro vždy,potom co zjistil že Anděl ví kdo a co je Jim zač a ví co se mu právě děje.Když tam Jim přijde,najde jen mrtvého Anděla a tak jde zpět za Sárou.
Sáru mezitím vyhledal Marc Rosen který se snaží najít Jima a zeptat se ho na podivné případy uzdravení.Marc s Jimem udělá rozhovor a odejde.Postupem času zjistí že je ze své nemoci vyléčen a ví že Jim je ten který uzdravil všechny ty pacienty,at vědomě či nikoli.
Jim mezitím stále hledá odpovědi na to co se to sním stalo,kdo je a cestou za pravdou zabíjí vic a vic lidí .Nakonec přijme jeho novou roli,roli Spawna.
Al Simmons se vrátí do komiksové série,ale tentokrát jako hlavní záporák který si říká Omega Spawn.Ten žádá nového Spawna Jima Downinga aby mu pomohl se zkázou lidstva.Ten však odmítne a začíná boj dvou Spawnů na život a smrt.


Omega Spawn
 


Tvůrce

Todd McFarlane se narodil v USA,přišel s revolučně novým stylem kreslení, prosadil se a zakrátko už byl jedním z nejznámějších kreslířů (série Incredible Hulk a hlavně Amazing Spider-Man). Pak přišel Torment a po něm , v roce 1992, se vzepřel Marvelu,kde zrovna pracoval, a založil dost podobný kolos na komiksy Image.Ten byl už jeho, přičemž ještě navíc vymyslel Spawna a tak šel do zaslouženého odpočinku.

 

Zbraně a schopnosti

Kromě jeho všudy přítomných automatických pušek má Spawn ,jako jeho hlavní zbraň a zdroj schopností, "brnění". Proč v uvozovkách? Spíš je to semiinteligentní, podle libosti tvarovatelný exoskelet,jehož součástí je rudý plášť,díky kterému umí létat.Spawn také oplývá nadlickou silou.Dále je toto brnění vybaveno svazujícímy,ostnatýmy řetězy,které Vás ,jak už sem naznačil, dokážou svázat,odrazit Váš útok,či prošpikovat skrz na skrz.Také se zmůže na energetické blesky či teleportaci.Spawn si  prakticky může dělat co chce.Tím připomíná i svého ideového potomka The Darkness. Ovšem kromě nutnosti se svoje schopnosti zdlouhavě a obtížně naučit ovládat je tu ještě jedna věc, ta hlavní. Moci od Malibolgii totiž Spawn dostal jen určité omezené množství, které se spotřebovává v závislosti na tom, na co ji vydává. Když ji všechnu vypotřebuje, vrátí se do Pekla přímo před Malibolgii, kde se buď stane jedním z velitelů Pekelné armády nebo bude zničěn.

 

Základní údaje

Scénář: Todd McFarlane, Alan Moore, Neil Gaiman, Dave Sim, Frank Miller
Kresba: Todd McFarlane
Coloring: Steve Oliff, Reuben Rude, Olyoptics
Lettering: Tom Orzechowski

Malibu Sun #13 -  (1992) Jak už sem psal dříve,v tomhle plátku byl poprvé představen Spawn.

Malibu Sun 13

Spawn: Blood Feud - (1995) Napsán Alanem Moorem a nakreslen Tony Danielem. Tato minisérie se skládá se čtyř komisků.Příběh se odehrává v New Yorku,kde záhadná postava začne zabíjet občany ve stejnou dobu kdy Spawn ztratí svoje brnění a začíná ve snech slyšet hlasy které ho volají k němu.Do města přijíždí lovec příšer John Sankster který je připraven zrůdu,vraždící občany New York, zabít.Sankster spolupracuje s policií a myslí si že za tím vším stojí upír a tak obvinní Spawna o kterém běžní lidé ví jen to že není člověk.Spawn ve svých nočních můrách poslouchá hlasy jeho brnění a zabíjí lidi.Jednoho rána mu ale dojde že to asi není jen sen jelikož se vzbudí celý zkrvavený na mrtvole obklopen policií.Spawn se okamžitě vzpamatuje a uniká policii.Když přocházi ulicema New Yorku,snaží si na vše vzpomenout ale marně.Postupem času příjde Spawn na to že za vraždami stojí právě Sankster a že on má v moji jeho brnění.Spawn se zmocní svého brnění právě v čas aby zabránil Sanksterovi v dalšich vraždách.Spawn: Blood and Shadows - (1999) Nikdy se nestěhujte do domů, které před několika stoletími sloužily jako blázinec. Nemusí se to vyplatit, protože jejich obyvatelé jsou pak často trošku „zvláštní“. Leah pracuje jako detektivka v oddělení vražd, která pátrá po sériovém vrahovi a z nějakého důvodu nemá ráda svou maminku. Camille je striptérka žijící s Leah. Mladý Raphael kdysi zabil při přijímání do gangu člověka. Pan Sutter je bezdomovec, ale kdysi byl skvělým učitelem – do doby než přišli na to, že si do kabinetu vodil chlapečky. Johnny a Cindy si doma vaří drogy, jsou neustále zfetovaní a v jejich obývacím pokoji leží mrtvola. Ronnie rád podpaluje věci. Sarah má na předloktí vytetováno šestimístné číslo a do mozku navždy vypáleno slovo evokující bolest a utrpení - Auschwitz. Spawn, hlídač krve a stínů, tyto podivné existence pečlivě sleduje.Celý comics prakticky nemá hrdinu, protože každý protagonista je buď vyšinutý, nebo skrývá nějaké odporné tajemství, a Spawn je tentokrát skutečně temným hlídačem prokletých, temnou halucinací zjevující se psychotickým obyvatelům domu.

blood and shadows

Hellspawn - (2000-2003) Tato komiksová série byla napsána dvojcí Brian Michael Bendis a Steve Niles a graficky ztvárněná panem Ashley Woodem.Tento komiks je mnohem temnější a atmosferičtější než předešlé komiksové adaptace.Proto je i určený spíš pro starší publikum,jelikož je Spawn mstivější,brutálnější,bláznivější. Prostě se tu odráží jeho nejtemnější stránka.Né že by tyto vlastnosti v jiných sériích nebyly,ale zde Spawn svou "dobrou" stránku uplně zavrhuje a tuto temnou atmosféru podrthuje výjímečný kresba Asleyho Wooda.Celý přiběh se odehrává v moderní době,kde město smrdí špínou,hnilobou a korupcí.Ano trochu to připomíná Gotham City,rozdil tu je v tom že Batman bránil Gotham bez ztrát na životech,kdežto Spawn se stím vůbec nepárá a likviduje jednoho podplaceného smraďocha za druhým.Ulice jsou dlážděné strachem a i když na to jde Spawn trochu děsivě,své výsledky to má.

Hellspawn

Spawn: Architects of Fear - (2008) Elitní skupina andělů ,kteří si říkají Caste of Architects,potřebuji Spawnovu pomoc.Jedna z jejich "zbraní" Horsaak-El,která pro ně pracovala a pohlcovala duše všech zatracených,se zbláznila a zatracuje duše nevinných.Spawn a Andělé se snaží Horsaak-Elovi zabránit v tomhle šílenství.

architect of fear

Batman/Spawn: War Devil - tato populární kombinace Spawna a Batmaná napsaná triem komiksových supermozků Doug Moench,Chuck Dixon,Alan Grant a kreslená panem Klausem Jansonem v roce 1994 sklidila obrovský uspěch.Tito dva superhrdinové se spojili své sily aby zarazili zlé umysly Spawnova soupeře Croatoana.

War Devil

Spawn/Batman: Inner Demons - (2006) Podle mnoha fanoušků jeden z nejlepších a nejžádanějších komiksů o Spawnovi.Dark Knight a Hellspawn se spolu museli setkat v boji o jejich životy a duše.Nyní ale musí Spawn porazit Jokera a Batman pekelného Violatora.
Inner Demons

Spawn: Endgame - (2006) Série komiksů ve kterých Al Simmons zemře a nahradí jej nový Spawn Jim Downing.Al Simmons zjistí že všechny jeho snahy,vymanit se ze spáru pekla,jsou marné a zabije se.Na scénu přicházi Jim Downing,který se probouzí s komatu a nepamatuje si nic co se stalo předtím než do něj upadl.Po nocích se mu zdají noční můry ve kterých se zjevuje Hellspawn.Jim přijde na to že to nejsou noční můry a že on je Hellspawn který ho tak děsí a tak se jako nový pekelník vydává zjistit co a proč se mu to děje.

Spawn end game

 

Další:

Spawn: The Undead
Spawn: Godslayer
Spawn: Simony
Shadows of Spawn
Spawn The Impaler
Spawn: The Dark Ages
Curse of the Spawn
Spawn: Blood and Salvation
The Adventures of Spawn
Violator

Spawn se objevil jak už sem psal dříve ve stejnojmeném filmu Spawn,který byl dle mého názoru na tu dobu(1997) moc dobrý,byl temný,akční a hlavně věrný své komiksové předloze.Hlavní roli Spawna ztvární Michael Jai White.
filmovy spawn

 

V tom samém roce se v TV objevil seriál který měl 3 série a každá z nich 6 dílů.Seriál bych daleko temnější,propracovanější,prostě v mnohem lepší než filmová adaptace.Jen škoda že v tom nejlepším vše končí.
serialovy spawn
 

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Bez komentáře
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1992
První výskyt Malibu Sun #13 (Květen 1992)
Svět Image Comics
Strana Neutrální
Schopnosti Teleportace, létání, energetické blesky, nadlidská síla, regenerace
Alias Albert Francis Simmons, Lt. Colonel Al Simmons, Al Simmons, Jim Downing, The One, Spawn X, Hellspawn, Ipsissimus, Ken Kurosawa, Omega Spawn, Divine Spawn, Spawny
Výška 188 cm
Váha 106 kg
Barva vlasů bez
Barva očí černá
Působiště Země
Rasa (druh) --
Místo původu Detriot, Michigan

Systémové informace

Má na starosti jardoom
Vloženo 19. února 2013
Naposledy editováno --

Najdete nás na Facebooku