--
Delirium

DC Comics

--

V Řecku známá jako Mania, je nejmladším členem rodiny Věčných (přesto je však starší než zbytek existence vesmíru). Není ani smrtelník, ani bůh. Je personifikací deliria samotného. Navštěvuje smrtelníky ve chvílích jejich nejhorších šílenství. Její říše je chaotická, neustále se měnící masa barev a zvláštních objektů a tvarů. I ona se v ní dokáže ztratit.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Obvykle je zobrazována jako docela malá, hubená a ne starší než čtrnáctiletá dívka. Jedno její oko je modré se stříbrnými flíčky, druhé je zelené. Její vlasy neustále mění barvu a střih, stejně tak její oblečení. Stín, který vrhá, nikdy odráží její skutečný tvar a je hmatatelný, skoro jako samet. Její dětský vzhled a povaha může vzbudit dojem její nevinnosti. Ale od toho je daleko. 

Navštěvuje smrtelníky ve chvílích jejich nejhorších šílenství. Často mluví o různých zmatených tématech a je těžké s ní navázat konverzaci. Je hrozný zmatkař a snadno zapomene, o čem se vlastně bavila. Někdy ale, když vynaloží úsilí, je schopná se ovládat a normálně mluvit i uvažovat. Dost snadno se rozčílí. Jejím znakem v galerii ostatních Věčných je mnohobarevná kudrlinka (nebo jakýsi výr).

Její říše je chaotická, neustále se měnící masa barev a zvláštních objektů a tvarů. I ona se v ní dokáže ztratit. Uprostřed jsou sluneční hodiny s nápisem „Tempus frangit“, čas láme (parafráze na latinský Tempus fugit - čas běží).

Nejblíže má ke Smrti a ke Zkáze, protože jí měli rádi a chránili jí. Naopak Morpheuse shledává děsivým. Když se snažila najít svého marnotratného ztraceného bratra Zkázu, nejprve oslovila Touhu a Zoufalství, aby jí pomohli. Obě odmítli. Pak se obrátila na Sna a s ním obešla všechny staré Zkázovi známé. U příležitosti hledání Zkázy řekla Osudu, že ví, proč se změnila z Radosti na Delirium.

Když někam cestuje, bere s sebou svého souputníka, německého ovčáka Barnabáše, kterého svým způsobem hlídá svému bratru Zkáze.

Jako jediná zná cesty mimo zahradu Osudu a jako jediná po nich cestuje. Stejně jako její sourozenci, i Delirium projevila prorocké schopnosti. Ačkoli její předpovědi často nedávají moc smysl nebo už je moc pozdě na to nějak zareagovat.

Její první inkarnací nebylo Delirium, ale Radost (Delight). Stalo se z ní Delirium z nějakého důvodu, ale ani Osud ho nezná. (Což ho docela dopaluje.) Jako Radost jí můžeme vidět v Endless Nights (sbírka příběhů o Věčných), socha Radosti je k vidění v zahradě Osudu v Krátkých životech a na svém oficiálním portrétu v galerii Osudu je nakreslená jako Radost v Údobí mlh.

Inspirace pro Gaimana při psaní Deliria byla jeho kamarádka, hudebnice Tori Amos a feministka Kathy Acker.

Její text je různobarevný, písmenka jsou z fontů, které k sobě nesedí, jsou v různé výšce i délce od sebe na mnohobarevném podkladě. 

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Bez komentáře
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1990
První výskyt The Sandman #21
Svět DC Comics
Strana Neutrální
Schopnosti Je prakticky všemocným aspektem a ztělesněním deliria a příčetnosti.
Alias Mania, Delight
Výška --
Váha --
Barva vlasů měnící se
Barva očí měnící se
Působiště DC multiverzum
Rasa (druh) Věční (Endless)
Místo původu Počátek DC vesmíru

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti Damien
Vloženo 21. prosince 2012
Naposledy editováno 20. března 2016

Najdete nás na Facebooku