--
Osud (Destiny)

DC Comics

--

Osud je nejstarší z rodiny Věčných. Není ani smrtelníkem ani bohem. Je personifikací osudu samotného. Vždy zobrazen jako vysoký muž v hnědém, šedém nebo purpurovém hábitu s kapucí a s řetězem, kterým má přikovanou k ruce knihu, ve které je příběh celého vesmíru a všeho v něm. Technicky je v knize zaznamenáno vše, co bylo, co jest a co bude. Nevrhá stín, nezanechává stopy a je slepý, ačkoli vidí všechno. Vždy je klidný, zádumčivý a lhostejný a to i za vypjatých situací.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Osud je nejstarší z rodiny Věčných a stejně jako jeho sourozenci, není ani smrtelníkem ani Bohem. Je jen personifikací osudu samotného. Osud je vždy zobrazen jako vysoký muž v hnědém, šedém nebo purpurovém hábitu s kapucí a s řetězem, kterým má přikovanou k ruce knihu, ve které je příběh každého a všeho.

Technicky je v knize zaznamenáno vše, co bylo, co jest a vše co bude. Nevrhá stín a nezanechává stopy a je slepý, ačkoli vidí všechno. Vždy je klidný, zádumčivý a lhostejný a to i za vypjatých situací. Jeho řecké jméno je Potmos.

Jeho říší je „jeho Zahrada“, což je velký labyrint, do kterého se dá vejít z jakékoli dimenze. Uvnitř je zámek, který je plný tichých vznášejících se sluhů. Pokud se pořádají rodinná setkání, Osud je zpravidla hostitel.

Osud se velmi zřídka do něčeho míchá, pokud vůbec. Ačkoli  když se v jeho zahradě nečekaně zjevlili tři Moiry, svolal rodinné setkání. (Na tom setkání se pak Touha posmívala Morfeovi za to, že svou dřívější lásku odsoudil na tisíc let do pekla. Když jí Sen odešel vysvobodit, Osud setkání ukončil.)  

Jeho povinností je pouze číst a pečovat o svou knihu a tuto zodpovědnost nese svědomitě. Knihu má řetězem přikovanou k zápěstí, a ačkoli je Osud slepý, stále z ní nějak dokáže číst. Tvrdí ale, že z ní nemůže číst nahlas, protože kdyby to udělal, stala by se kniha sama částí historie, kterou vypráví a to by vedlo ke katastrofě.

Kniha je představitelkou predestinační filosofie. To znamená, že všechno co se stane, již bylo známo a musí se stát přesně tak, jak bylo psáno za úsvitu věků. Delirium ale trefně poznamenalo, že existuje něco, co v knize není. Konkrétně fakt, proč se z Radosti stalo Delirium (to ví jen Sen a Osud je z toho dost naštvaný) Kniha je také jeho znamením v galerii.

Historie v komiksu

Stejně jako Lucien, Kain a Ábel a pár dalších vedlejších postav ze Sandmana nebyl Osud vymyšlen Neilem Gaimanem (jako jediný z Endless), nýbrž Marvem Wolfmanem a Bernie Wrightsonem.

A stejně jako výše zmíněné postavy, Osud se poprvé objevil jako host v DC komixu Weird Mystery Tales z roku 1972 a byl tam hostem regulérních 14 čísel. Nebyla tam samozřejmě žádná zmínka o jeho rodině, a když se začal objevovat, byl spíše vypravěč
Po té se vyskytoval v sérii Secrets of Haunted House. 

Dále se setkal s mužem z oceli v Supermanovi #352 a také s New Teen Titans při několika příležitostech, přičemž všechny napsal Wolfman.

Krátce se Osud objevuje i v The Books of Magics, "Book IV: The Road to Nowhere".

Také v sérii Lucifer od Mikea Careyho je Osud zobrazen, jak mluví s Luciferem. Je vidět, že oba navzájem sebou opovrhují, protože tam, kde Lucifer preferuje chaos a svobodu, tam Osud uznává řád a autoritu.

Dál se Osud vyskytl v třídílné minisérii Destiny: A Chronicle of Deaths Foretold. Zde Osud změnil Byzantinskou císařovnu Theodoru v jednoho z jezdců apokalypsy nesoucího mor. Tento jezdec pak projížděl napříč érami lidské civilizace a rozšiřoval dýmějový mor, zatímco hledal ženu, kterou by mohl ušetřit a milovat.

Co se Sandmana týče, poprvé se Osud objevuje v čísle 7.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Bez komentáře
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1972
První výskyt Weird Mystery Tales #1
Svět DC Comics
Strana Neutrální
Schopnosti Nesmrtelný, vševědoucí
Alias Potmos
Výška --
Váha --
Barva vlasů bez
Barva očí černá
Působiště DC multiverzum
Rasa (druh) Věční (Endless)
Místo původu Počátek DC vesmíru

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti Damien
Vloženo 16. listopadu 2012
Naposledy editováno 14. dubna 2016

Najdete nás na Facebooku