--
Flash - Jason Garrick
--

Flash Zlatého věku, jako první se honosil titulem nejrychlejšího muže světa a byl jedním ze zakladatelů Justice Society of America. Na Midwestern University studoval zároveň fyziku a chemii a jako malý četl komiksy o superhrdinovi jménem Whip Whirlwind. V tu dobu ještě netušil, že jednou bude mít stejnou schopnost jako on. Právě heroismus Jaye Garricka později inspiroval Barryho Allena, aby se ujal role Flashe.

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Jason Peter Garrick byl student na Midwestern University, kde studoval zároveň fyziku a chemii. Již jako malý četl časopisy o superhrdinovi jménem Whip Whirlwind, ale v tu dobu ještě netušil, že jednou bude mít stejnou schopnost jako on.

V roce 1940 usne v laboratoři a nadýchá se tvrdých, později uváděno těžkých, vodních par. Později zjišťuje, že výsledkem této nehody umí běhat nadlidskou rychlostí a také se mu zrychlily reflexy – páry mu totiž odhalily jeho skryté metageny. Krátce je pak za hvězdu místního školního fotbalového družstva, ale tato činost ho moc nenaplňuje. Místo toho si oblékne červený svetr s výrazným zlatým bleskem, nasadí helmu stylizovanou po vzoru římského boha, který nosil okřídlené boty a byl poslem bohů a mladý Jay si začne říkat Flash.

Jiná verze uvádí, že se mu v rukou rozbila zkumavka s tvrdou vodou a výpary ho pak úplně vyřídily. Jeho přítel Elliot Shapiro ho z laboratoře odtáhl do nemocnice. Následující týdny byl Jay v bězvědomí a jeho tělo nebylo schopno přijmout jakékoli živiny. Po probuzení pak objevil svoji superrychlost.

Helma původně patřila jeho otci Josephovi, který s ní bojoval během druhé světové války. Jay ji pak využíval i jako zbraň a štít nebo na přesměrování paprku, jak je možno vidět při jeho boji proti Eclipso.
Jayův první případ se týká skupiny vyděračů říkající si Faultless Four.

Dřívější příběhy prozrazují, že bylo všeobecně známo, že Jay Garrick je Flash a stejně jako následující nositelé tohoto jména byl blíský přítel aktuálního Green Lanterna, v tu dobu Alana Scotta, kterého potkal díky Justice Society of America.

Jeho kostým se skláda z otcovy helmy, červeného svetru s bleskem, modrých kalhot a okřídlených bot. Okřídlená helma i boty jsou inspirované bohem Merkurem. Svetr je pak inspirován fotbalovým týmem Middletown jersey, ve kterém hrál a pouze zaměnil M za blesk. V době, kdy už měl tajnou indetitu dokázal rozkmitat svůj obličej tak, aby byl nerozpoznatelný.

Schopnosti

Speed Force

Nejasně definovaná síla, kterou používá většina extrémně rychlých superhrdinů. Je rozdělena na bariéry – Zvuková, Světelná, Časová, Dimenzionální. Jay je schopen porazit světelnou bariéru, běhat po vodě, vytvořit víry a ve svém vrcholném věku i cestovat časem a rozkmitat molekuly.

Speed Force Aura

Jay je obklopen speciální aurou, která ho chrání tomu s kým běží nebo koho nese proti účinkům Speed Force. Také ho chrání proti zranění vysokou rychlostí a je celkově méně zranitelný.

Procházení skrz předměty

Flash byl vždy posedlý touhou rozkmitat i molekuly a existuje pouze málo látek, kterými nedokáže projít.

Zvýšené vnímání

Flash je schopen chytnout padající předmět tak rychle, že lidské oko nemusí vůbec zpozorovat, že se pohnul. Dokonce je schopen odebrat rychlost vystřeleným kulkám.

Dále má zvýšenou mozkovou aktivitu, může sdílet rychlost, vytvořit víry a zpomalit stárnutí.

Příběh

Justice Society of America

Flash se velmi brzy stal jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších superhrdinů zlatého věku. Byl zakladatelem Justice Society of America a byl jejím prvním předsedou. Jeho domovské město bylo původně New York City, ale později byl přesunut do fiktivního Keystone City. Justice Society opouští po šestém vydání, ale po několika letech se vrací a pokračuje ve svém boji proti zločonu po celá čtyřicátá léta.

Některé pozdější pohledy zpět vyplnily ranou Jayovu historii a vysvětlovaly konec JSA. V roce 1951 je totiž vyštřovano, zda celý spolek nesympatizuje s komunistickou stranou, ten proto skončil. Jay se pak oženil se svou dlouholetou přítelkyní Joan a skončil se superhrdinským životem. Po několik desítek let pracoval jako jako vědec v experimentálních laboratořích.

V All-Star Squadron Annual #3 se objevuje postavala Karkull, která nabízí nabytí speciální energií a tak superhrdinové, jejich pomocníci a přítelkyně mají možnost žít aktivní život bez nemohoucnosti až do pozdních let 20. století. V devadesátých letech se v sérii Starman uvádí, že Shade přiměla Jaye aby se vrátil do superhrdinské služby. O této době je však známo pouze minimum.

Earth-Two

Garrick se v roce 1961 vrací k superhrdinství, aby potkal Flashe ze stříbrného věku – Barryho Allena z paralerního světa. Jayova země je nazývána Earth-Two a Barryho Earth-One. Zbytek JSA následuje Flashe a také se vrátí ke své kariéře ačkoli je jejich kariéra v šedesátých letech kromě každoročních zasedání nazaznamenána. Po krizi na nekonečných zemích, kdy jsou všechny světy sloučeny do jednoho sousedí Keystone City s městem Barryho, Central City (pozdější příběhy ukazují, že Keystone City je doopravdy neviditelné město

21. století

V raných letech 21. století mnoho Jayových kolegů a přátel z JSA zemřelo nebo odešlo, ale on sám zůstane aktivní díky inkarnaci celé skupiny. Fyzicky je starý asi 50 let díky všem opatřením proti stárnutí ale jeho chronologický věk je 90 let. Společně s dalšíma dvěma kolegy (Green Lantern a Wildcat) se chovají k dalším superhrdinům velmi opatrovnicky. Dokonce při společném jídle Jaye, Barryho Allena a Nigtwinga v jednom příběhu Dick poznamená, že až vyroste, chce být takový, jaký je Jay.

Jay Garrick

Infinite Crisis a „One Year Later“

Jay a jeho žena Joan jsou poručníci mladého Barta Allena po tom, co Max Mercury zmizí. Během Infinite Crisis Jay prohlašuje, že tvz. Speed force zmizela, když bojoval s mnoha stejně rychlými protivníky a zmizení Superboye-Prime v této síle.

Jaye pak opustila, když dosáhl svého rychlostního limitu. O pár let později se pak Bart Allen vracík této události, kde během pronásledování zmíněného Superboye pohltí veškerou rychlou sílu.
Jay si uvědomuje, jak je jeho rychlost omezená – dosáhne pouze rychlosti zvuku a že zmíněná síla už nespomaluje jeho stárnutí a navrací se mu po smrti Barta. Stává se součástí reformované Justice Society of America pod vedením Power Girl

Poslední roky

Před pár lety se Justice Society of America reformovala tak, aby pomohla Justice League proti hrozbě z páte dimenze. Zatímco bojovali proti šílenému skřetovi, Jay a jeho přátelé z JSA osvobodili Spectre. Toto vede ke smrti dlouholetého spojence Wesleyho Doddse (Sandman), což nakoplno všechny zbývající členy bývalé JSA se plně navrátit k superhrdinství. Jay pak pomáhal po boku Alana Scotta a Teda Granta trénovat novou éru superhrdinů - Mister Terrific, Star-Spangled Kid a Hawkgirl.

Jedno z dobrodružství obnovené JSA zahrnovalo boj proti starému nepříteli jménem Johny Sorrow. Během toho měl Jay velké problémy se Speed Force a boj ho přenese 3000 let do minulosti. Objevuje se ve starověkém egyptě, kde potkává Teth-Adama, kouzelníka Nabu a prince Khufu Kha-Taar (Všichni tři byli Jayovi pozdější kolegové – Black Adam, Doctor Fate a Hawkman). Pomocí zařízení Claw of Horus se pak byl schopen teleportovat do správné dějové linky.

Krátce poté si Jay a jeho manželka Joan si vezmou pod svá křídla mladého Jakeema Thundera. To bylo způsobeno, že nikdy neměli vlastní dítě.

Jedna z Jayových největších bitev byla boj s jeho dlouholetým nepřítelem, Dragon Kingem. Ten ovládl legendární Spear of Destiny a ten převzal nadvládu nad Jayovou myslí. Podnítil ho, aby bojoval se svým dlouholetým přítelem Wildcat, kterého boj stál jeden z jeho devíti životů.

Jay Garrick

Vedla se důležitá bitva s Gentleman Ghost a stále ještě byly znatelné otřesy s Infinite Crisis, která destabilizovala JSA. Jay se tedy spojil se zakládajícími členy  aby reformovali spolek a pomáhal poslednímu dědici Speed Force – Bartovi Allenovi proti jeho bývalému příteli Griffinovi Greyovi, který ukradl zařízení ze S.T.A.R. laboratoří. Toto zařízení bylo vyrobeno k udebrání Speed Force z těla Jaye. Vysílalo totiž speciální radiaci, která ho oslabovala do té doby než zemřel. Bart ho sice našel chvíli po tom, co zemřel, ale pomocí Speed Force dokázal zase jeho srdce nahodit

Komiks

Justice League: Cry for Justice

Ve druhém čísle se Jay setkává s Captain Marvelem a Atomem kvůli krádeži důležité technologie z Flashova muzea.

Monument Point

Jay zakládá nové sídlo Justice Society of America poté, co se stal starostou města. Nicméně senátor Eagin, který neměl JSA rád již od padesátých let je silně proti tomu. Navíc ví, že se tam skrývá důležité vládní tajemnství. Nejdříve se pokouší členy zastrašit Doctorem Chaosem, ale to se mu nepovede. Proto na to jde jinak – politicky a používá různé politické tahy tak, aby to Jayovi co nejvíce zavařil.

Jayovi noví zaměstnanci začnou dělat neustále problémy. Kvůli tomu není část nového sídla JSA stále hotova. Pomátkové úřady navíc s přestavbou nesouhlasily, protože JSA není v unii. Eagin také pověřil státního guvernéra k odebrání tří milionů dolarů  Monument Pointu a bez těchto peněz nemohla ve městě fungovat ani policie a přítomnost spolku způsobila další komplikace (například brutalita proti nadlidem).

Jay přeruší stížnosti s tím, že k řešení těchto problémů jsou jeho zaměstnanci. Věděl, že každý politik nebo jakýkoli zvolený úředník má strach o to, aby byl znova zvolen a vše dělají pouze pro svůj zájem. Každého se stížností osobně Jay pozval vysvětlil jim, proč je tak třeba příspěvky na Monument Point. Policii slíbil, že svoje peníze dostanou a za příklad dal Justice Society, kteří chrání bez nároku na honorář. Poslední peníze získal tak, že zamezil zybtečnému plýtvání a podporoval především medicínu, výuku a hygienu.

Jay Garrick

DC New 52

Jay byl na noční procházce se svou přítelkyní Joan, se kterou se rozešel, když najednou viděl padající hvězdu, ale ukázalo se, že to byl Merkur z Olympu. Řekl, že umírá a že Země bude čelit mnohem většímu problému, než Darkseid a dal mu své schopnosti. Poté, co získal schopnosti se vydal kolem světa, než ho zastavila Hawkgirl.

Po krátké společné konverzaci začalo všechno živé kolem nich umírat. Zjistili, že viníkem je Grundy a pokoušeli se ho zastavit, ale on se dokázal regenerovat. Hawkgirl vyslala Jaye, aby zachránil lidi z okolí, zatímco ona bojovala s Grundym. Media ho potom popsala jako Flashe.

Jay Garrick

Alternativní verze

The Flash: Fastest Man Alive

Druhý, mladý Jay Garrick žije na nespecifikované planetě, kam se přestěhoval Wally West s jeho dětmi v době Bartovy začínající kariéry. Jay je na tomto světe velmi odlišný.

JSA: The Unholy Three

Jay Garick je jako agent v Rusku pracující pod jménem Merkur.

Filmy a seriály

Justice League

Objevil se v epizodě Legends. Tato verze Jaye se jmenuje The Streak a nosil retro fotbalovou helmu jako vzpomínku na svou fotbalovou kariéru na kolejích.

Jay Garrick

Jay Garrick

 

Smallville

Jay byl hrán Billy Mitchelem a byl zde pouze krátce v epizodě Absolute Justice, Part 1

Batman: The Brave and the Bold

Jay se objevil i v tomto slavném seriálu, kde společně s Batmanem bojovali proti Scarecrowi v úvodní části epozody Trials of the Demon.

Jay Garrick

Young Justice

Objevil se v epizodě Downtime, kde je Wally s jeho rodiči, Barry a Iris a Joan na narozeninové oslavě Jaye. V tomto díle je Jay bývalý hrdina.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Bez komentáře
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1940
První výskyt Flash Comics #1
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Super rychlost
Alias Flash, Golden Age Flash, Man of Speed
Výška 181 cm
Váha 81 kg
Barva vlasů hnědá
Barva očí modrá
Působiště New Earth, Earth-2
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Země, USA, Keystone City

Souvísející - Alter ego

Systémové informace

Má na starosti Michellita
Vloženo 19. října 2012
Naposledy editováno 23. července 2016

Najdete nás na Facebooku