93.3%
Hellboy

Dark Horse Comics

93.3%

V roce 1944 objevili američtí vojáci démonské dítě s obří kamennou rukou. Pojmenovali ho Hellboy, který později založil Úřad paranormálního výzkumu a obrany. Hellboy je nejlepší paranormální vyšetřovatel na světě. Byl narozen, aby rozpoutal apokalypsu, ale namísto toho zasvětil svůj život boji proti silám zla.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Původ

Hellboyova matka Catherine Tanner-Tremaine byla narozena roku 1681. Přišla na svět ve Východním Bromwichi v Anglii a byla bohatou dědičkou po obchodníkovi s tabákem. Její rodiče zemřeli když ji bylo 19 a Catherine žila většinu času sama doma a malovala obrazy.  Catherine později začala být posedlá německou literaturou a často snila o kouzlech a spiritismu. Od svého knihkupce z Londýna si také obstarala rozsáhlou sbírku různým magických předmětů. Jedním z nich byla kouzelná skříňka Dr. Johna Dee.  Byla dokonce schopná vyvolat démona vysoké úrovně a ochotně se s ním intimně sblížila. Toto byl jeden z nejšťastnějších, ale také nejděsivějších momentů v Catherinině životě. Navždy jí to změnilo život. Její duše se naplnila temnotou a kvůli pocitu viny se její život stal nekonečnou cestou za pokáním. Vykonala by všechno, aby znovu získala ztracenou duši, ale ani sňatek s pastorem a věnování všech peněz na charitu, nebylo nic platné. Catherine nedošla klidu a po smrti byla pohřbena se svými dvěma lidskými dětmi, jeptiškou a pastorem.

Před smrtí se zpovídala ze svého hříchu a modlila se za svou duši, aby byla znovu čistá jako před tím, než ji schvátila temnota. S jejím posledním vydechnutím si ji vzal její démonický milenec a její děti zabil. Po její smrti se jejich duše setkaly a démon jí slíbil, že skrze její tělo se zrodí jejich nenarozený syn, který se zhmotní na Zemi. Tak ležela v zemi spící, než její dítě na podzim roku 1944 vyvolal na Zemi Grigory Efimovič Rasputin.

Malý démon byl přivolán na Zemi jako nositel zkázy. Během Druhé světové války byl zachráněn spojeneckými vojáky. Byl vychován profesorem Broomem, zakladatelem  Úřadu pro Paranormální Výzkum a Obranu, který mu také dal jméno Hellboy. Profesor Broom Hellboye vychovával jako vlastního syna a učil ho jak rozvíjet své schopnosti. Hellboy rostl rychle a byl neobyčejně zvědavý. Byl temperamentní a projevoval zájem o mechanické předměty - většinou tak, že je rozbíjel svoji kamennou rukou.Hellboy byl pod dohledem generála Nortona Ryckera byl denně testován. Také měl schopnost komunikovat se zvířaty (speciálně se psy), ale jak dospíval - tuto schopnost ztratil. Profesor Broom byl požádán prezidentem, aby Hellboye držel v tajnosti s tím, že americká vláda se o vše postará. Přestože měl být utajován, setkal se Hellboy s mnoha lidmi. Poznal Einsteina, který za ním přiletěl do Nového Mexika, strávil s ním odpoledne a shledal ho výjimečným a bystrým. O Hellboyovi se také dozvěděl Josef Stalin, který jeho existenci nevěřil, ale později ho sám potkal (v roce 1949) a věděl o něm jako o americké tajné zbrani.

Když Hellboy zjistí, že profesor Broom má rakovinu, chce se dozvědět více o svém původu. Dozvídá se o svém temném dědictví a musí se rozhodnout mezi tím, k čemu byl předurčen a tím, co považuje za správné. Potýká se s pochopením své identity. Hellboy se stává bojovníkem proti silám zla na Zemi. V roce 1952 obdrží čestný status Člověka a stává se z něho agent Úřadu pro Paranormální Vyšetřování a Obranu. Hellboy zde pracuje s Abem Sapienem (ichtyo sapien), Elizabeth Shermanovou (pyrokinetička) a Rogerem (obří homunkulus).

 

Vývoj postavy

Hellboy je často popisován jako nevrlá osoba s ironicky vtipným smyslem pro humor. Snadno se rozzuří kvůli technickým vymoženostem, které při práci detektiva používá, ale má dobré srdce a jeho láska k lidem popírá jeho démonický původ. Je žijícím oxymorónem - démonická síla bojující za dobro se železnou vůlí a touhou konat dobré skutky. Stále dává najevo svůj nezájem k tomu, co mu bylo předurčeno a snaží se zakrýt své vnitřní pocity za fasádu hláškujícího drsného dobrodruha, který si radši lokne piva a zapálí doutník než by bojoval s démony a zlými duchy.

V současné době si dal pauzu od ÚPVO a je na misi, která má za cíl zjitit víc o svém původu a vyhnout se předurčenému osudu...

 

Schopnosti a dovednosti

Hellboyovi superschopnosti vycházejí z jeho démonického původu. Je mnohem silnější a mnohem fyzicky odolnější než obyčejný člověk. Hellboy může být zraněn jako každá jiná živá bytost, ale má dar léčení (podobně jako Wolverine z X-Men), který mu dovoluje se uzdravit ze zranění ve velmi krátkém čase. Také má znalost mnohých prastarých a magických jazyků.

Hellboy stárne jinak než lidé. V době, kdy Hellboy poprvé ochutnal jeho oblíbené jídlo, palačinky, byl v reálném čase dva roky starý. Avšak vypadal a choval se jako šestiletý. V roce 1954 měl vzezření dospělého člověka, i když mu technicky vzato bylo pouze deset let. Jeho rychlé fyzické dospívání ale kontrastuje s jeho fyzickou úrovní stárnutí, které je mnohem pomalejší než u lidí. Během šedesáti let jeho života vypadá Hellboy pořád stejně jako když mu bylo deset let (kdy už vypadal jako dospělý).

 

 

Zbraně a amulety

Hellboy je známý svým používáním různých druhů zbraní a amuletů v boji proti silám zla. Jeho nejpozoruhodnější zbraně jsou Samaritán (extrémně velká pistole, známá svoji brutální silou a mystickou historií) a Pravá Ruka Zkázy. Hellboy také používá různé čarovné předměty a technické vymoženosti když to situace vyžaduje. Například nosí zlatý kříž, který má upevněn řetízkem kolem pasu. Řetízek mu byl věnován jeho pozemským otcem prof. Broomem, který Hellboyovi neustále kladl na srdce, ať je tím, kým sám chce být a to jest dobrým. Také občas používá Smith & Wesson M29, ale to jen velmi zřídka.

 

Samaritán

Samaritána dostal Hellboy od svého přítele, který si říká Pochodeň Svobody ( The Torch of Liberty). Zbraň byla vyrobena v Massachusetts. Je vyrobena z různých kovů jako je stříbro, železo z

 

e starých podkov, dělových koulí a roztavených kovů z posvátných amuletů. Při tavení těchto amuletů byly vyřčeny zaklínadla. Pažba pistole byla vyrobena z rukojeti kříže. Hellboy pistoli pojmenoval Samaritán, protože pomáhá nestvůrám z jejich trápení. Samaritán je jako miniaturní ruční kanón. Váží 2,7 kg a také může být použit jako kladivo. Ráže 20 mm dokáže udělat díru do zdi. Do zbraně se vejdou čtyři náboje. Při dopadu se rozbije skleněná nádobka v náboji, která může obsahovat svěcenou vodu, bílý dub nebo cokoli je potřeba na přemožení určité nestvůry. Na bocích zbraně je vyražen symbol ÚPVO. Hellboy také rozdělil na dvě části medailon, který mu věnoval profesor Broom a na každou stranu pažby Samaritána

 

Prvá Ruka Zkázy

Další zbraní je Pravá Ruka Zkázy (jeho kamenná pravá ruka). Jeho ruka je teoreticky nezničitelná a Hellboy ji často používá jako metodu obrany i útoku. Je předpovězeno, že právě jeho ruka je klíčem k Armageddonu.

 

Plné schopnosti ruky ještě nebyly prozkoumány, ale je zjevné, že oplývá neskutečnou mocí. Ruka má i své nevýhody, Hellboy nemůže používat Samaritána v pravé ruce. Také je nucen být levákem, protože jeho pravá ruka je příliš neohrabaná.

Animovaný film:

Hellboy: Meč bouří

Hellboy: Meč bouří (Sword of Storms) je první animovaný film, založený na komiksové předloze od Mikea Mignoly. Poprvé byl vysílán v roce 2006 na stanici Cartoon Network přesně na Halloween a na DVD vyšel v únoru 2007. Film byl produkován Starz Medias Film Roman a Revolution Studios animován veteránem Tadem Stonesem. Příběh začíná tím, jak profesor Sakai otevře svitek, kterým osvobodí dva mocné japonské démony - Hrom a Blesk. Ti ovládnou profesora a chtějí osvobodit všechny draky, kteří by měly ovládnout svět.  ÚPVO vyšle na tento případ Hellboye, který se dotkne tajemného meče a je přemístěn do zvláštního japonského světa. Odsud si musí probít cestu zpět do normálního světa, kde Abe Sapien a Liz Sherman bojují s jedním drakem.

 

Hellboy: Krev a železo (Blood & Iron)Hellboy: Blood & Iron

Hellboy: Krev a železo je druhý přírůstek k animované sérii Hellboy, napsaný Tadem Stonesem a Mikem Mignolou. Poprvé vysílán v březnu 2007 na Cartoon Network, vydán na DVD v červnu 2007. Film začíná v roce 1939, vidíme zde mladého profesora Brooma v konfrontaci s mocnou a krásnou vampírkou. Vampírka je posedlá svým mladistvým vzhledem a koupe se v lidské krvi, aby si ho udržela. Professor Broom  ji dokázal porazit tím, že proti ní použil její marnivost. O mnoho let později koupil její sídlo bohatý podnikatel, který z něho chce udělat turistickou atrakci, ale ÚPVO bylo požádáno o jeho přezkoumání. Profesor Broom se rozhodne poslat do akce Hellboye, Abe Sapiena, Sydney Leach a Liz Shermanovou. Ti zde zjišťují, že vampírka byla vzkříšena harpyjemi, které za ni bojují. Hellboy musí vhrát další bitvu!

 

 

Film

HellboyHellboy

Akční horor, který režisér Guilermo del Toro natočil podle známého Mignolova komiksu, vypráví o Chlapci z pekla, který přišel na svět v roce 1944. Tehdy se ho snažili využít spřeženci Zla v nacistických službách - nesmrtelný Rasputin (Karel Roden), gestapačka Ilsa a maskovaný zabiják Kroenen. Malého ďáblíka však zachránil a vychoval doktor Broom (John Hurt), který pracoval pro Američany. Dospělý Hellboy (Ron Perlman) žije v přísně utajeném Úřadu pro výzkum paranormálních jevů a spolu s žabím mužem Sapienem (Doug Jones) a dívkou Liz (Selma Blairová), která umí v rozčilení vyvolat výbuch či požár, jsou využíváni při mimořádných operacích FBI. Zlo se však nevzdává. Trojice pekelných vyslanců se vrací, aby dokonala své temné dílo, a Hellboy se jim musí postavit...

[Zdroj: HBO] (oficiální text distributora)

 

 

Hellboy: Zlatá armáda

O tři Oscary bohatší (za fantastický Faunův labyrint) režisér Guillermo del Toro se po čtyřech letech vrátil k tomu nejďábelštějšímu ze všech komiksových hrdinů. Pekelnou výhní doruda rozpálený Hellboy (Ron Perlman) zbožňující dobré doutníky a ohnivou krásku Liz, bude znovu drtit záporáky a k tomu trousit jednu drsnou hlášku za druhou.

Nejproblematičtějšího zaměstnance přísně tajného Úřadu pro paranormální výzkum a obranu tentokrát čeká opravdu náročný úkol. Syn vládce podsvětí, princ Nuada, totiž porušil křehké příměří, které panovalo mezi lidmi a jeho říší, čímž nastartoval příslovečné peklo na Zemi. A má být ještě hůř – Nuada se snaží zkompletovat sbírku artefaktů, jež mu mají pomoci oživit Zlatou armádu, nezničitelná mostra, která za pár minut udělají z lidstva ohrožený druh. Aby toho nebylo málo, Hellboye rozptyluje i lehce italská domácnost, kterou má se svou Liz. Tváří v tvář ohrožení světa musí jít rodina stranou, a tak se zaměstnanci nejtajnějšího ze všech tajných úřadů vypraví do tábora nepřítele, aby zastavili Zlo, ještě než se stačí vyvalit na Zem. Vy se vydáte s nimi, a protože vás povede režisér s nedozírnou výtvarnou fantazií, připravte se, že uvidíte, co jste asi ještě neviděli.

Přestože první Hellboy celosvětově vydělal přes sto miliónů dolarů, del Toro se nespokojil s prostým pokračováním tam, kde jednička skončila. „Samozřejmě jsme měli výhodu v tom, že jsme nemuseli znovu vysvětlovat kdo je kdo a stačilo prostě skočit do děje. O to víc jsme chtěli propracovat samotný příběh,“ odmítl del Toro hned v počátku tradiční neduh dvojek, které spíš než na novou invenci spoléhají na setrvačnost. Film tak opustil šílené vědce a ještě šílenější nacisty toužící po nesmrtelnosti a otevřel úplně nový, fantastický svět podzemní říše, obydlené kreaturami s velmi originálním designem, jejíž korunnímu princi se zachtělo vlády nad světem. Mezi nimi všemi ale vyniká titulní hrdina, i když… „Hellboy je v podstatě úplně normální chlap, který by se nejradši jenom válel na gauči u telky a chlastal u toho pivo. Shodou náhod ale má schopnosti, které ho nutí se z toho gauče občas zvednout,“ popisuje svého hrdinu poměrně nehrdinsky jeho představitel Ron Perlman. (oficiální text distributora)

 

Komentáře uživatelů

raenius
Offline

Hellboy a jeho parta (BPRD) jsou skvělé komiksy. Nutnost mít v knihovně!! Borec se nelekne jen tak něčeho a pro záchranu bližních a lidstva udělé vše a navíc velmi vtipně :o). Nejde ohodnotit ničím jiným než 5/5 * Na film s celou bandou bych šel klidně o půlnoci.

(25. března 2013)
Batman
Offline

Opravdu zábavná postava.Jeho hlášky jsou opravdu zábavné.Nejde dat nic jiného než 5/5.

(17. února 2013)
jardoom
Offline

Hellboy si podle mě zaslouží vic než dva filmy a dva animáky.. Nejen Hellboy ale i Abe Sapie,Kroenen,Liz a vlastně všichni ostatní,at už hodní či záporáci jsou pro mě osobité postavy, které mají divákovi hodně co říct a zaujmou ho. Doufam že se Hellboy dočká dalšího filmovího zpracování,které bude přinejmenším stejně dobré jako ty předešlé. Protože co neni filmově zpracováno, o tom se dnes nemluví,(popravdě i když Hellboy filmově zpravcován je,asi už se na něj zapomělo nebo pomalu zapomíná)a on si opravdu trochu vic pozornosti určite zaslouží

(19. ledna 2013)
sabo5
Offline

Nejpovedenější postava z Dark Horse Comics a nejikoničťejší postava což mluví samo za sebe 5*

(3. července 2017)
Creature999
Offline

Hellboye mam rád, je škoda že jsou s ním jen dva filmy

(6. února 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1993
První výskyt Dime Press #4
Svět Dark Horse Comics
Strana Kladná
Schopnosti nadlidská síla, odolnost, regenerace, znalost starověkých a magických jazyků, kamenná pravá ruka
Alias Anung Un Rama The Red
Výška 213 cm
Váha 181 kg
Barva vlasů černá
Barva očí žlutá
Působiště Země
Rasa (druh) Démon
Místo původu Peklo

Souvísející - Osobnosti

Systémové informace

Má na starosti WasrTheRed
Vloženo 29. srpna 2012
Naposledy editováno 19. února 2016

Najdete nás na Facebooku