--
Black Canary

DC Comics

--

Dinah Lance má boj se zločinem v krvi - matka superhrdinka a otec policista. Vyrůstala tedy ve společnosti hrdinů a roky trénovala, aby převzala kostým i identitu své matky a stala se z ní Black Canary. Ikonickou je ve světě DC pro svůj hlas, krásu i svéráz. Její přístup někdy až hraničí s pouliční spravedlností, přesto má však velké srdce. Je to silná, vůdčí osobnost, která se většinou staví do čela ženských superhrdinských uskupení.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Od roku 1947 vyřadila Black Canary Johnyho Thundera z jeho přední pozice ve Flash Comics. Kvůli tomu, že byla Dinah ženou, bylo rodinou zamítáno, aby se stala policistkou a tak se ujala zločinu jinou, vlastní cestou, uměla se postavit proti překážkám a vyráběla si sama kostým. Měla velké množství příběhů jí samotné, ale také ve spojení s Johnym Thunderem. Nakonec se ujala i jeho místa v Justice Society of America, když se jeho schopnosti prokázaly jako neovladatelné.

Black Canary je jméno pro dvě osoby ze světa DC Comics. První Black Canary se objevila v komiksu Flash Comics #86 a její civilní jméno bylo Dinah Drake, která účinkovala především za Zlaté éry. Stejně jako většina první generace superhrdinů byla součástí Justice Society of America.

Její dcera, Dinah Laurel Lance, je druhou Black Canary, která účinkovala v novodobých příbězích a připojila se k Justice League of America. Poprvé se objevila v komiksu Justice League of America #219. Tato Black Canary nejen oplývá zkušenostmi v boji stejně jako její matka, ale také disponuje takzvaným Canary Cry, což je ultrasonický křik s destruktivními účinky.

První Black Canary byla vytvořena spisovatelem Robertem Kanigherem a umělcem Carmine Infantino. Druhá Black Canary byla vytvořena Dickem Dillinem a Dennisem O’Neilem.

Black Canary

Schopnosti

Schopnost tzv. Canary Cry, který vysílá z úst křičením. Zvuk je dostatečně siln, aby prošel i pevnými látkami. Je mistrem bojových umění, zejmnéna Judo a je považovaná za jednoho ze sedmi nejlepších bojovníků DC univerza. Pomocí Canary Cry může dokonce létat na krátké vzdálenosti, což bylo dokázáno v komiksu Birds of Prey, kde se přenesla přes most.

Příběhy

Zlatý věk: Earth Two

V 60. Letech byla Black Canary spolu s JSA obnovena na alternativní Zemi. Když se Dinah vrátila, bylo vysvětleno, že za dobu, co byla pryč se vdala za Larryho Lance. Spojila se s JSA i JLA na několik dobrodružství a získala trvalé členství v JSA. Když se proti spolku postavil Aquarius, byl Larry v pokusu zachránit Dinah zabit.

Po porážce tohoto stvoření byla Dinah plna smutku a rozhodla se přestěhovat ze Země-dva na Zem-jedna, aby začala nový život. Tam začala přidáním se k JLA, kde potkala svého přitele Green Arrowa. Během té doby zjišťuje, že u ní vznikla zázračná schopnost Canary Cry. Tato Black Canary se stala hvězdou jak ve Zlatém, tak i ve Stříbrném věku a tudíž i součástí JSA i JLA.

Black Canary

Jak se později ukázalo, tato Black Canary musela být dcerou té první, protože se především spisovatelům zdálá o mnoho starší než Green Arrow a zbytek JLA. Takže v nové verzi měla Dinah s Larrym v padesátých letech dítě, které bylo bohužel prokleto Wizardem a to způsobilo, že dítě nekontrolovaně křičelo a zraňovalo tak všechny kolem.

Zoufalá Dinah požádala svého přítele Johnyho Thundera, aby byl svolán Thunderbolt a společně našli lék proti tomu prokletí. Snaha však byla marná a to vedlo k jedinému řešení – uvedení malé Dinah do bezvědomí na dobu, dokud se lék nenajde.

Zatímco malá Dinah bezvědomě rostla, její matka zjistila, že má rakovinu z ozáření, které na ni působilo při velkém boji s Aquariusem a tak pomale umírala. Proto uzavřela dohodu s Thunderboltem a Supermanem ze Země-jedna, aby byly její myšlenky přeneseny do již dospělé dcery.

Black Canary

Moderní věk: New Earth

Po krizi na nekonečných Zemích byl původ Black Canary pozměněn do dvou nových charakterů. Nyní tu byla Black Canary se jménem Dinah Drake Lance a její dcera, aktuální Black Canary pojmenovaná Dinah Laurel Lance. Dinah Drake si vzala soukromého detektiva Larryho Lance, kterého ji představil James Gordon.

O několik let později měli holčičku, která vyrůstala v prostředí bývalých hrodinů již rozpuštěné JSA, kteří jí dělali chůvy, tety a strýce. Když viděla a slyšela k čemu sloužila a jak byla organizace JSA prospěšná, rozhodla se mladá dívka stát se hrdinou a také pomoct světu.

Nicméně, matka jí to zakázala, protože si myslela, že svět není tak mírný jako býval za dobu, kdy ona bojovala proti zločinu a že by mohla její dcera umřít. Ta však matku neposlechla a požádala Wildcat, aby jí pomohl s tréninkem. Také má Canary Cry, ale narozdíl od Stříbrného věku ho může ovládat a byl to výsledek meta-genu.

Po letech usilovného trénování vzala Black Canary st. plášť a začala pomáhat a zároveň ve dne fungovala jako vlastník a provozovatel květinářství Sherwood. Navíc s hrdiny Green Arrow, Green Lantern, Flash, Martian Manhunter a Aquaman pomohla reformovat Justice League.

Black Canary

Po vstupu do JLA si začala romantický vztah s Oliverem, Green Arrowem, který byl zároveň i jejím kolegou. Tentokrát tu již nebyl značný věkový rozdíl, o byl dokonce o pár let starší než ona. Po matčině smrti z jedovatého ozáření Aquariusem se mladá Dinah rozhodla s JLA skončit.

Se svým přítelem se přestěhovala do Seattlu, kde se rozhodli začít žít nový život a otevřela si nové květinářstí. Tam se jí však pomale všechno začalo hroutit pod rukama. Chtěla bojovat proti zdejšímu drogovému gangu, který ji zajmul a mučil ji, že se stala neplodnou a přišla o svou schopnost – Canary Cry. Nakonec ji Oliver zachránil, ale už nic nebylo jako dřív. Dokonce začala nevštěvovat rozsáhlé poradenství, aby se zotavila z toho hrozného zážitku a začalo to být na vztah Olivera a Dinah přespříliš.

Začali mít problémy se vzájemnou důvěrou a vztah doopravdy skončil, když Dinah nachytala svého přítele při líbání se s jednou z jejích zaměstnankyň květinářství.

Po Flashpointu: Earth-0

Po Flashpointu, kdy byl svět DC resetován se z Dinah stává tvrdý idealistický bojovník, který rychle tvoří blízký vztah s Barbarou Gordon a tvoří jádro spolku Birds of Prey. Je výborná v bojovém umění a má svůj Canary Cry, kterým je schopna ničit pomocí zvukovýh vln.

Měla dokonce nabídku od Lady Shiva, že by ji trénovala, avšak nabídku odmítla. Poté dokonce odešla z týmu ve prospěch Justice League, kde fungovala jako předsedkyně. Společně s Birds od Pray bojuje příležitostně, ale plánuje, že se vrátí. Avšak, Oracle se rozhodne tým rozpustit.

Zlatý věk: Earth Two

Když se stal Roy Harper (Speedy, Red Arrow) závislý na heroinu, Green Arrow na něj neměl nervy a vyhodil ho na ulici. Tam ho objevil Green Lantern Hal Jordan a přinesl mladého Roye do péče k Dinah.

Ta mu zůstávala po boku, pomáhala s bolestí a s abstinencí. Roy její práci opravdu velmi ocenil a utvořil si k ní vztah částečně jako ke kamarádce, částečně jako k rodiči a částečně jako k sourozenci.

Moderní věk: New Earth

Birds of Prey

Později Oracle požádá Black Canary, aby pracovala pro ni jako agent a společně založily Birds of Prey. Vstup do tohoto spolku způsobil, že se rozhodla odložit blond paruku a své přirozeně černé vlasy odbarvila na blond.

V tu dobu začala mít neshody s Oracle, ale později hodily obě svoje hádky za hlavu a staly se opravdu nejlepší kamarádky a objevovaly vše, co mají společného. Později bylo objeveno od jednoho z prvních Birds od Prey, že Dinah jako velmi mladá byla vdaná, ale brzy se rozvedli. Ten teď často za spolkem docházel a hledal od něj pomoc. To ale nebyl jeho opravdový záměr, jelikož se chtěl vrátit k Black Canary.

Black Canary začala chodit s Evropanem, který se ukáže, že je Ra’s al Ghul. Protože byla v tu dobu Canary vážně  zraněná, nejlepší možnost jak ji pomoct bylo její vložení do lázně v Lazarus Pit. V lázni se jí vrátila plodnost a především její nadlidská schopnost Canary Cry.

Dinah také byla trénováná stejným mistrem bojového umění jako Lady Shiva. Shiva pak byla zaujatá bojovými schopnostmi Black Canary a nabídla jí zlepšení těch schopností. Dinah však odmítla ze strachu, že jí to změní morálku a půjde cestou chladnokrevného zabijáka jako právě Shiva. To ještě ani jedna nevěděla, jak důležitou roli si budou jednou v životě hrát.

Infinite Crisis & One Year Later

Během Infinite Crisis poukazuje Alex Luthor na to, že skutečným zakladatelem JLA byla Wonder Woman a to silně ovlivlivňuje Black Canary, navíc když při několika posledních misích byla Black Canary nahrazena právě Wonder Woman a nakonec byla nahrazena úplně. V One Year Later, po Infinite Crisis trávila svůj život s Lady Shiva.

Dinah absolvuje stejný trénink jako právě ona, když byla mladá. Tento výcvik probíhá ve vietnamských vesnicích, kde Canary zjišťuje o boji více než když předtím.  Shiva se stará o její členství v Birds of Prey, oslovuje ji Jade Canary a Dinah má tentenci k nadměrnému násilí. Když už si sama uvědomuje změnu morálky, ukončí trénink a adoptuje holčičku Sin, která měla být nástupkyní Lady Shiva.

Justice League of America

Dinah bylo nabídnuto členství do nové JLA, která nabídku přijala a zároveň byla vzhledem k jejímu strategickému myšlení a emocionální IQ zvolena jako předsedkyně a polní vůdce. Později Dinah a Hal nabízí členství Red Arrow a Red Tornado, ale po několika neúspěšných misích JLA rozpustí, jelikož si není jistá, že to, co dělají, je správné.

Život se Sin

Během jídla ve fastfoofu se Dinah zmíní Sin o jejím vztahu s Oliverem a také řekne, že ji požádal o ruku a ona stále neodpověděla. Poté si odejde na záchod, ale po návratu malá Sin zničí celý dětský koutek.

Raději rychle odchází a jsou pozorovány tajemným cizincem, kterého Dinah bije ještě předtím, než si uvědomí, že je to její bývalý manžel. Ten ji říká, že někteří lidi ho chtějí mrtvého a prosí Dinah o ochranu, která ho nejprve odmítne, ale nakonec ho včas zachrání. Společně s Craigem najdou pro Sin zdánlivě bezpečnou školu a pronajmou si byt ve Star City.

Hned další den ve škole na Sin zaútočí League of Assasin. Sin porazí ninje a rychle utíká pryč ze školy. Venku vidí auto, ve kterém je Oliver a rychle do něj vstoupí. Tam se ukáže, že Oliver je doopravdy přestrojený Merlyn. Když pak Black Canary, Green Arrow a Speedy zkoumají místo činu, zjistí jen to, že byla unesena někým, kdo vypadal jako GA.

Dinah se vydává hledat Sin, Roy a Oliver se vydávají vyšetřovat zbytek. Dinah míří do bytu za Craigem, který si balí věci k odjezdu a objeví mu skrytou bombu v autě. S jeho pomocí pak přijdou na to, kdo Sin vězní. Ti  ještě s pomocí Oracle nastaví Marlinovi do kanceláře past, zatímco Arrow se Speedym běží zachránit Sin.

Po příchodu Merlina do kanceláře ho Dinah jednoduše porazí a okamžitě míří k přístavu zachránit její adoptivní dceru a pomoct Oliverovi. Když už byla záchrana Sin na dosah, kvůli netrpělivosti GA se rozbije loď a Sin zemře. Dinah je naplněna vztekem, který ještě podporuje League of Assasin, kteří Dinah viní z neúspěšné mise.

Poté se utká ve velké bitce s Merlinem, kterého by zabila, kdyby ji na poslední chvíli nezadržel Oliver. Doma pak Dinah odhodí zásnubní prsten zpátku Arrow a ten zase jí předává dopis napsaný Sin pro Black Canary o pokračování LoA.

Nicméně, Dinah věřila, že je Sin mrtvá, ale ona doopravdy z lodi pomocí lana oknem utekla. Speedy ji pak přinesl Connorovi a ten ji ukryl u Oliverova mistra. Když to Oliver Dinah řekl, byla nejdřívě hodně naštvaná, ale pak byla neuvěřitelně šťastná a souhlasila se sňatkem.

Svatba Black Canary

Mnoho superničemů v čele s Deathstrokem zaútočili na svatbu Dinah a Olivera, ale jsou zastaveni superhrdiny. O svatební noci je však Dinah nucena svého manžela zneškodnit, protože na ni začal útočit. Ukázalo se, že to byl podvodník a skutečný Oliver byl unesen Amazonkami a tak ho spolu se Speedym a Connorem Hawkem míří zachránit.

Během Blackest Night mnoho hrdinů, kteří zemřeli a vrátili se byli proměněni v Black Lanterns. To zahrnuje také Supermana, Wonder Woman, Superboye, Kid Flashe a Green Arrowa. Při té příležitosti se dokonce Oliver posmívá Dinah, jak rád strávil noc s Shado. Ačkoli je pak Ollie navrácen, jejich manželství se vrací na nejhorší bod. Navíc byla utrhnuta ruka Red Arrowovi, když byl Prometheus přestrojen za kapitána Marvela.

Black Canary

Smrt Lian Harper /nový spolek Birds of Prey

Prometheus také způsobuje neuvěřitelně velké škody na Star City a také Lian. Oliver se ho vydá hledat a když ho najde, tak ho zabije aniž by to komukoli řekl. Nakonec je to prozrazeno, je postaven před soud a vyhoštěn ze Star City. Navíc to raní Dinah, která oznamuje konec manželství a vrací snubní prsten.

Zanedlouho se setkává s bývalými spolubojovnicemi Oracle a Huntress, později také Hawk a Dove a rozhodnou se obnovit Birds od Prey. Při zajmutí Penguina jsou napadeny White Canary, což je pro ně velkou záhadou.

Alternativní verze

All-Star Batman a Robin

Black Canary byla sexuálně využívaná barmanem z té horší části Gothamu. Jednoho dne, když jí všechno přeroste přes hlavu, začne být agresivní, bít všechny opilce v baru, které poté okrade.

Dokonce prohodila šéfa skrz okno a ujela na motorce, kterou ukradla jednomu z opilců. Poté míří k přístavu vyřídit si účet s nějakými gangastary, kde náhodou provádí svá šetření i Batman. Po společné práci si vyměnili polibek a zamířili do svých domovů.

Kingdom Come

Za dvacet let jsou superhrdinové ze světa DC comics rozdělení do dvou kategorií. V jedné jsou tradičním, jako je Superman, Wonder Woman apod. Ve druhé kategorii jsou Batman a jeho nadlidský tým Outsiders. Black Canary je na straně Batmana jako jeden z Generálů.

V tu dobu si Dinah bere Green Arrowaa mají dceru Olivii působící také pod jménem Black Canary ovládající také luk po svém otci. Nicméně, během jedné bitvy je zabita Trixem, který jí nešťastnou náhodou střelí šíp do hlavy a umírá v náručí otce Olivera, kterého brzy čeká stejný osud, když byl chycen a zabit při jaderném výbuchu.

Filmy a seriály

Birds of Prey

Black Canary byla ztvárněna Carolyn Lance v jedné epizodě. Hrála matku hlavní role Dinah Redmontové.

Justice League Unlimited

Black Canary se stala součástí JLA v epizodě Initiation a byla také důvodem, proč Green Arrow také přijal členství. Black Canary měla v první sezóně roli pouze drobnou, více se vyvíjí až v  následujících.

V tomto seriálu bylo pár epizod, které byly čistě jen o ní. První taková byla The Cat and the Canary, kde zkoumala svůj vztaj s bývalým členem JLA, který sešel na špatnou cestu zločinu.

Další taková epizoda byl Double Date, který byl jako pocta komiksového vztahu Green Arrow a Black Canary, nebo Grudge Match kdy je Roulette zklamán, že poslední inscenováné zápasy moc nevydělávají.

Black Canary

Batman: The Brave and The Bold

Black Canary se objevuje v několik dílech tohoto seriálu, kde se objevuje i její matka v jednom záběru z minulosti, kde byla také obdařena Canary Cry během II. Světové války

.Black Canary

Smallville

V tomto seriálu je Black Canary zobrazena herečkou Alain Huffman. Poprvé se objevila v 7. Sezóně v díle se jménem Sirens. V noci je členem skupiny obdařená Canary Cry a před den pracuje v Daily Planet.

Poprvé se objevuje jako záhadná blondýna pozorující Chloe během krádeže infromací Lex Luthorovi. Protože bojovala na straně zločinu a uvědomuje si to, chce se vzdát své identity Black Canary a má nabídnuté členství přidat se k Oliverovi, který je fascinovám jejími schopnostmi. Poté poznává i zbytek týmu.

Black Canary

Young Justice

Black Canary tady hraje velkou roli jako psycholožka a trenérka týmu. Přínosná je především pro Supermana, kterého učí soustředit svou zlobu  tak, aby mu byla co nejvíce prospěšná. Podle jejich slov kdysi v dětství kvůli svému výkřiku ohlušila celou třídu. Dále hrála velmi důležitou roli, když se původně cvičení proměnilo v nebezpečnou akci a celý tým na tom byl fyzicky velmi špatně.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Bez komentáře
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1947
První výskyt Flash comics #86
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Ultrasonický destruktivní křik; mistrovské bojové schopnosti
Alias Dinah Lance, Pretty Bird, B.C, Canary, Birdie, Screamy
Výška 174 cm
Váha 58 kg
Barva vlasů černá
Barva očí modrá
Působiště Earth-two, New Earth
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Země

Systémové informace

Má na starosti Michellita
Vloženo 31. července 2012
Naposledy editováno 17. března 2016

Najdete nás na Facebooku