100.0%
Rick Grimes

Image Comics

100.0%

Hlavní postava série Walking Dead

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

 

Rick Grimes je ústřední postavou, okolo které se točí celá série Walking Dead (u nás vychází jako Živí mrtví). Ačkoli se komiks zaměřuje příběhem spíš na chování skupiny lidí a jednotlivců zvlášť a mohlo by se zdát, že hlavní hrdina prostě není, z toho jak se děj vyvíjí a jakou úlohu Rick v příběhu zastává, je jasné, že je hlavní postavou on.

 

Rick v příběhu

Rick byl policistou z maloměsta Cynthiana v Kentucky, když se svým partnerem a nejlepší přítelem Shanem Walshem stáli proti ozbrojenému uprchlíkovi z vězení, který rozpoutal přestřelku. Ve snaze zpacifikovat delikventa byl Rick postřelen a upadl do komatu. Probouzí se asi měsíc poté, v opuštěné nemocnici a uprostřed města zamořené oživlými mrtvolami. Což ho vykolejí.

 

Úvod
Jako první živé lidi potkává Duana Jonese, který žije se svým synem v opuštěném domě. Vysvětlí mu, co se děje a jak se proti zombiím bránit. Pak ho nasměruje do Atlanty, kde údajně vznikl velký uprchlický kemp chráněný vládou. Rick doufám, že by tam našel svou ženu Lori a syna Carla. Místo toho zjišťuje, že Atlanta je velké mraveniště hemžící se mrtvými a svou rodinu nalézá ve skupině přeživších, spolu se svým přítelem Shanem. A tady vlastně příběh začíná.

Pozn. No. 1 Na popud redakce udělám jemný náčrt vlastního příběhu, takže pokud nemáte rádi SPOILERY, tak skočte až k dalšímu tučnému nadpisu.
Pozn. No. 2 V tomto krátkém přehledu nebudu psát kdo kdy umřel. Zvykněte si, že se ke skupině furt někdo přidával a někdo jiný furt umíral :-)

 

Atlanta
Rick se tedy vydává do Atlanty, kde jako pravý zelenáč zajede na koni přímo do legie chodících mrtvol, které se ho snaží z pochopitelných důvodů pozřít. Naštěstí ho zachrání Glenn, asijský klučina který mu ukáže cestu ven z města. Vezme ho do tábora uprchlíků, kde potkává svou ženu, syna a best frienda Shanea. Rick se okamžitě stává vůdce, spolu s Glennem velmi specifickým způsobem vyrabují obchod se zbraněmi a začně učit lidi ve skupině střílet. Hluk nicméně přiláká pozornost a po útoků chodců na kemp začnou vzrůstat rozepře mezi ním a Shaneem, který by rýd zůstal a čekal na pomoc, zatímco Rick by se rád pohnul. V této době už tuší, že se něco stalo mezi jeho ženou a jeho přítelem. Nevraživost vyvrcholí v okamžiku, kdy se Shane pokusí Ricka napadnout. Carl mu ale prožene kulku krkem. 

 

Putování
Po nešťastném skonu Shanea skupina o Vánocích vyrazí pryč od Atlanty. Cestou potkávají Tyreese, velkého čenocha, s dcerou a jejím přítelem, kteří se k nim připojí. První zastávkou skupiny bylo satelitní městečko WILTSHIRE ESTATES, kde doufali zůstat. Přehlédli však nápis Dead inside, do not entry, takže odtamtud zase pěkně rychle vysmahli. Druhou zastávkou byla úspěšnější destinace, totiž farma Hershela Greena. Chvilku tam pobudou, seznámí se s osazenstvem, vybudují přátelství a v relativním poklidu tam zevlují, než objeví chodící mrtvoly ve stodole. Tak vážné narušení bezpečnosti nemůže Rick přenést přes srdce, takže po vyhlazení Hershelových pacientů odchází.

 

Vězení
Nedohlou dobu po odchodu z farmy skupinan nalezne věznici. Po vyklizení dvorku uvnitřo objeví čtyři trestance. Rick pošle pro Hershela a jeho rodinu na farmu a nabídne jim bezpečnější bydlení. Ale ouha, nějakým nedopatřením jsou posléze dvě malé Hershelovi dcerky nalezeny s uřezanýma hlavama. Zombue nože nepoužívají, takže je jasné, že to byl někdo z trestanců. Po veřejné exekuci a pár dalších patálií jde život tak nějak dál. Až do dne, kdy Rick uvidí padající vrtulník a rozhodne se zjistit, co to má znamenat. V souvislosti s tím objeví město Woodbury, které udržuje skupina vojáků v čele s úchylným Guvernérem, který se sice zprvu jeví jako normální člověk, ale poté při mučení Ricka připraví o ruku. Rick prchá zpět do vězení, jeho žena porodí dceru a zbytek se chystá na válku. Guvernérova armáda přichází v ohromné přesile a po krutém boji se zombiemi coby přihlížejícími je většina hlavních postav zabita nebo ztracena. Rick a Carl po smrti Lori utíkají.

 

Putování
RIck je na tom zle nejen fyzicky, ale také začíná mít halucinace. Z hluchého sluhcázka Macha a Šebestové pořád slyší Lořin hlas. S Carlem přichází zpět na Hershelovu farmu, kde najdou nějaké přeživší. Zakrátko se k nim přidají další lidé a společně putují do Washingtonu, kde má být chráněná a bezpečná oblast k životu.

 

 

Rick jako osobnost

Co se potavy týká, neoplývá žádnými zvláštními schopnostmi. Lidé sami si ho zvolili jako vůdce a on si je vědom zodpovědnosti, kterou má. Proto se snaží dbát na to, aby byl nestranný, spravedlivý, morální a aby by zasloužil důvěru, kterou v něj lidi vložili. 
Není to žádný silák ani terminátor. Z pistole si před samotným dějem podkrát nevystřelil. Nelze mu ale upřít, že oplývá přirozenou autoritou a velitelským duchem. Sám Robert Kirkman, který postavu stvořil říká, že:

"Rick je opravdu obyčejný policista. Vždycky jsem ho rád vykresloval jako policistu, který nebyl zvyklý používat zbraň moc často. Byl to prostě ten typ chlápka, co jen obcházel místní mléčný bary a přesvědčil se, že bude děcky včas doma."

Na příběhu je fascinující, a myslím že je to jeden ze základních kamenů série, jak je viditelná změna osobnosti, pokud je člověk pod tlakem, ve stresu a v nezvyklé situaci. Tomu se samozřejmě neubrání ani náš milý hodný líbezný jemný Rick a než bys řekl "třidílywalkingdead" stane se ze všeobjímajícího chápavého přítele všekosící chápavý vůdce. Charakter v tomto případě dost formuje fakt, že se Rick snaží uchránít své lidi a jakkoli jim pomoci a zajistit bezpečí, takže neváhá použít těch (řekněme) nejkrajnějších metod k jeho dosažení. Velmi si uvědomuje, že zákony, které ctil jako občan, jsou tytam a snaží se vymyslet nová pravidla pro přežití a soužití. 

 

Rick jako superhrdina

Nemůžeme tady mluvit o superschopnostech nebo vybavení. Rick nemá Batmanův opasek ani laserový zrak a ve světě, který byl vyrabovaný a vy máte pár týdnů zpoždění přežíváte z toho, co najdete. Naštěstí Rick je hlava otevřená a umí improvizovat. Abych dostál zdejším poměrům, sepíšu Rickovi atributy.
Na hlavě povětšinou klobou šerifa, stejně jako policejní uniformu jako stálé oblečení v prvních dílech série. Pak dá klobuok Carlovi a po zbytek příběhu se obléká normálně. Zbraně užívá rozličné, nejčastěji však šestiraný policejní revolver a jednoruční sekeru. S lidmi se ale pere vlastníma rukama (vlastní rukou).
Tak vidíte, že toho moc není.

 

V dubnu 2010 začal vycházet na stanici AMC seriál s názvem The Walking Dead. První díly byly doslovným přepisem prvních komixů, ale s postupem času se od předlohy značně odklonil, k velké nelibosti fanouškovské komunity. Po prostřídání autorit ve vedení natáčení seriálu se snaží vrátit do zajetých kolejí.

Můj zaujatý názor (pokud vás zajímá) je mírné rozčarování. Je vidět, že se tvůrci snaží děj přizpůsobit předloze. Ale seriálové postavy se často chovají neskutečně imbecilně až iracionálně a místama to připomíná hádky ze španělských telenovel. Samozřejmě že v postapokalyptickém světě nemůžeme očekáva racionální jednání, ale nekonečným opakování "Kde je Carl?" a řvaním na sebe urážek seriál velmi degradují. Mnoho lidí bylo druhou polovinou druhé série tak znechucena, že ho přestali sledovat. Osobně si však cením aspoň dvou posledních dílů.

Hlavní roli dostal britský herec Andrew Lincoln a jeho komiksovou ženu Lori zvárnila Sarah Wayne Callies, známou třeba ze seriálu Prison Brake.

V současné době (28.3.2012) skončila třináctou epizodou druhá série. Můžeme jen čekat, jak se to vyvine dál.

Komentáře uživatelů

TommyEmko
Offline

Dobrá postava, skvěle propracovaná a jako jedna z mála přežila celý komiks, bodeť by ne když je to hlavní klaďas :-). Bez Ricka bych si tuhle serii nedokázal asi ani představit ale někdy mě dost už sere :-D.

(4. listopadu 2012)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku --
První výskyt --
Svět Image Comics
Strana Kladná
Schopnosti Žádné zvláštní schopnosti.
Alias --
Výška --
Váha --
Barva vlasů --
Barva očí --
Působiště Země
Rasa (druh) --
Místo původu --

Souvísející - Osobnosti

Souvísející - Filmy

Systémové informace

Má na starosti Damien
TommyEmko
Vloženo 11. července 2012
Naposledy editováno --

Najdete nás na Facebooku