100.0%
James Gordon

DC Comics

100.0%

Jeden z prvních lidí a policistů, kteří začali podporovat Batmana. Navzdory své čestné povaze se prodral zkorumpovaným policejním oddělením v Gotham City z detektiva až na post policejního komisaře. I po mnoha letech zůstává Batmanovým přítelem a jedním z nejspolehlivějších spojenců.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

James "Jim" Gordon jako první člen Gothamské policie podporoval Batmana v boji se zločinem. Momentálně je komisařem policejního oddělení. Obvykle je to on, kdo zapíná Bat-Signál, když je třeba pomoc. Je také Batmanův dobrý přítel.

Jim je manžel Barbary a otec Jamese Juniora. Byl mnoho let policistou v Chicagu, kde se dostal do maléru, když nechal zavřít pár jeho zkorumpovaných kolegů. Kvůli potenciálním následkům mu bylo doporučeno, aby raději vzal místo detektiva v Gotham City.

Nedlouho po příjezdu do Gothamu si uvědomil, že toto město je daleko více zkorumpované než Chicago. Jediným jeho spojencem se zdál být podezřelý bojovník se zločinem, Batman. Díky spolupráci s Batmanem se mu podařilo zredukovat korupci v Gothamu a snížit zločinnost.

Tvůrci

James Gordon, původně jako policejní detektiv, byl představen Billem Fingerem a Bobem Kanem. Měl to být první Batmanův podpůrný člen u policie.

Schopnosti

Bývalý člen Speciálních jednotek.

Expert v kriminologii.

Velmi pečlivý, ohodlaný a oddaný policista.

Zkušený v pěstním souboji, silný levý hák.

Zručný se svou služební pistolí značky Browning typu BDAO (9 mm, automatická).

Osobnost

Jim Gordon je velmi čestný muž. Je zapálený do své práce policisty a chce jí vykonávat za každou cenu správně. I přes svůj charakter má problémy v osobním životě. Úzká spolupráce s Batmanem mu sice pomohla v jeho kariéře a při očišťování Gothamu, ale v soukromí mu spíše uškodila. Ani jedna jeho žena nechápala proč Jim potřebuje Batmanovu pomoc.

On sám ví, že Batman je jediný komu může doopravdy věřit, ale zároveň, že Temný rytíř tu není kvůli jeho osobním problémům, a tak se Jim uzavírá do sebe. Jeho neřestí je kouření (někdy cigarety, jindy doutníky).

Může se zdát, že Batman tu je, aby pomohl Jimovi, ale není tomu tak. Jejich spolupráce je vzájemná. Bruce neví, co by si bez Jima počal. Bylo už mnoho situací, kdy Jim Brucovi zachránil život, nebo mu zabránil udělat něco, čeho by později litoval.

Rodina

Barbara Kean-Gordon (Jimova manželka, později exmanželka)

James Gordon Junior (Jimův syn)

Barbara Gordon (Jimova adoptivní dcera)

Sarah Essen-Gordon (Jimova druhá žena)

Golden Age

Před "Crisis on Infinite Earths" byl James Gordon policejní detektiv, který zprvu nesl Batmanův pokus o boj se zločinem s nelibostí. Neměl rád jeho metody stopování a poté mučení zločinů, protože to bylo porušování zákonů.

Nakonec došlo k jejich střetu. Po rozhovoru se rozhodli odložit jejich rozdíly stranou a potlačit zločin v Gothamu společně.

Po čase byl Jim povýšen do hodnosti komisaře Gothamské policie, a stal se tak Batmanovým prostředníkem s policií. Právě Gordon je ten, kdo nejčastěji povolává Batmana na pomoc v boji proti zločinu.

Post-Crisis

Po "Crisis on Infinite Earths" byl James Gordon znovu-představen v Batmanově světě v Batman: Rok Jedna od Franka Millera. Zde je veteránem Speciálních Jednotek s velkou zkušenostní v boji, jak ručním, tak se zbraněmi, a střelbou. Sloužil jako policejní detektiv.

Gordon byl ve své branži v Chicagu nejlepší. On a jeho těhotná žena Barbara se přestěhovali do zkorumpovaného Gothamu kvůli problémům na jeho policejním oddělení. Jim totiž nechal zatknout a stáhnout z funkce některé jeho kolegy kvůli korupci, a proto mu bylo doporučeno opustit město. Pravý důvod byl však takový, že se ho chtěli zbavit, kvůli případné špatné publicitě jejich oddělení, a tak ho sami převeleli do Gothamu.

Ještě před střetem s Batmanem byl Jimův první případ v Gothamu případ tzv. "Zabijáka Petra-Pana". Točil se okolo vraha, který unášel děti ve spánku z jejich postelí a vraždil je. Když zjistil, že jeho nadřízený pustil z vězení hlavního podezřelého, vydal se ho sledovat v naději, že zabrání dalším vraždám. Pořád to stejné jako v Chicagu, Jim byl jediným poctivým policistou v Gotham City.

Brzy ale zjišťuje, že jeho spojencem (nejspíš jediným) v boji se zločinem je Batman. Jim se s Batmanem bavil jen v soukromí a mimo dosah a oči policie. Když potřeboval Temného rytíře kontaktovat, zapnul Bat-Singál umístěný na střeše policejního oddělení Gothamu ve čtvrti East End.

Během příběhu "Rok Jedna" se Jimovi narodil syn - James Gordon Junior. Když byl unesen mafiány, kteří se chtěli Jimovi pomstít, zachránil ho Batmanem bez masky - Bruce Wayne. Jim ale ztratil své brýle, bez kterých je skoro slepý, takže Batmanovu identitu nezjistil. Během tohoto příběhu také začíná Gordonova aféra s jeho budoucí ženou Sarah Essenovou, která znehodnocuje už tak křehký vztah s jeho aktuální ženou Barbarou.

The Long Halloween

Tehdy policejní kapitán Jim Gordon se spolčuje s Batmanem a státním návladním Harvey Dentem ke kontrole organizovaného zločinu v Gothamu. Bohužel se stává svědkem proměny Harvey Denta ve zločince Two-Face, zatímco město sužuje Holliday Killer. Jim se zde stává novým policejním komisařem. Načež se snaží nového státního návladního přesvědčit o užitečnosti Batmana, zatímco se Temný rytíř pokouší dopadnout Two-Face.

Night Cries

Uprostřed série strašných zločinů ve městě, které spojují únosy dětí, se Gordonovo manželství rozpadá. Jeho žena, Barbara, ho opouští a vrací se do Chicaga s Jamesem Juniorem, jeho synem.

The Killing Joke

Během příběhu "Killing Joke" postřelí a paralyzuje Joker Jimovu dceru Barbaru (původně to byla jeho neteř, ale po smrti jejích rodičů ji adoptoval) a jeho unáší. Svlékne ho do naha, zavře do klece v opuštěném zábavním parku a nutí ho se dívat na fotky jeho zle zmlácené dcery s cílem, přivést ho k šílenství.

Později Joker přiznává své záměry. Chtěl dokázat, že každý se může zbláznit po "jednom blbém dni". Jim ale byl schopen ustát jeho šílenství a řekne Batmanovi, aby Jokera zatkl v klidu. Ukázal mu tím, že jeho a Batmanova cesta funguje také. Barbara ovšem trvale ochrne od pasu dolů a začne užívat kolečkové křeslo.

No Mans Land

Před No Man’s Land, se Jim zamiluje do své spolupracovnice, Sarah Essenové, která se vrátila zpět do Gothamu. Po krátké době se s ní ožení, ale vztah se rychle zhoršuje. Essenová se totiž často vyptává, proč Jim tolik potřebuje Batmana, a to jejich vztah velmi napíná.

Nakonec byla postřelena a zabita Jokerem, když se snažila zachránit skupinu dětí. Tím se Jokerovi téměř podařilo vyprovokovat Jima, aby ho zabil. Komisaře ale přesvědčí Batman, aby to nedělal. Místo toho Jim Jokerovi "pouze" prostřelí nohu, aby ho zmrzačil. Joker to pochopil jak "oplatku" za prostřelení Barbary, a tak se začně nekontrolovaně smát.

Jelikož Batman během této příběhové série tajemně opustil město a poté se vrátil, jako by se nic nestalo, ztratil tím Jimovu důvěru. Chtěl ji získat zpět, takže mu zamýšlel vyzradit svou identitu. Doufal, že to bude symbolizovat jeho důvěru v Jima. Když si ale začal sundavat masku, Jim se otočil zády a požádal ho, aby si ji nasadil, že nechce vědět, kdo je. Poté se vrátil jejich vztah zpět do normálu.

Evolution

Po Sářině smrti opouští Jim na 10 týdnů svůj post, aby truchlil nad její smrtí. Hned po svém návratu se pouští do případu, ve kterém jde proti mafiánské rodině Kosových. Ovšem kvůli svému aktuálnímu psychickému stavu si nezachová svou chladnou hlavu a dostává se tak do problémů, ze kterých mu pomůže Batman. Poté spolu Gordon a Temný rytíř spolupracují blíž a víc než kdy dřív.

Officer Down

Jim odchází do důchodu po více než 20-ti letech služby. Zůstává v Gothamu a občasně ho po nocích navštěvuje Batman.

Navzdory tomu, že je Jim oficiálně mimo dění, se až podezřele často nachází ve velmi nepříjemných, až život-ohrožujích, situacích. Například když mu Joker během příběhu "Last Laugh" posílá kytky, nebo když je kontaktován dočasně vyléčeným Harvey Dentem, aby spolu zastavili Batmana před zabitím Jokera v příběhu "Batman: Hush" (Batman: Ticho). Nakonec ho unáší Francis Sullivan, vnuk jednoho ze známých Gothamských vrahů, během příběhu "Made of Wood".

Po Sullivenově útoku dává Batman Jimovi zašifrovaný mobil, kterým ho může kontaktovat přímo na Batphone. Jim je často žádán o spojení s Batmanem kvůli různým kriminálním případům.

Barbara, jeho adoptivní dcera, podstupuje operaci na záchranu jejího života před Brainiacovým virem, a Jim ji navštěvuje v Metropolis. Ona mu řekne o své aktuální roli Oracle a o své minulé roli Batgirl. Jim přiznává že o  Batgirl věděl, ale je příjemně překvapen jejím novým životem.

One Year Later

Ve "One Year" po "Infinite Crisis" se Jim vrací ke Gothamské policii jako komisař. Konkrétně říká, že je zpět už tři měsíce, a je také zpět u své ex-manželky Barbary. Po svém návratu předělává Bat-signál, který nebyl po dobu jeho absence využíván. Nikdy nebylo zcela objasněno, proč se vlastně Jim vrátil do své pozice z důchodu, ale byla narážka o rostoucí korupci po jeho odchodu.

Znovu se zde stává terčem Jokera, konkrétně jeho Joker-Venomu, ale do nemocnice se dostává včas, aby se uzdravil.

Po událostech "Batman R.I.P" se zdá, že Gordon ví, že Batman je pryč, a nesnaží se tento fakt vůbec zastírat. Oceňuje pomoct Nightwinga i Robina, dokonce dělá zvláštní Robin-signál, ale ten je později zrušen.

Když Dick Grayson převezme netopýří kápi zdá se, že Jim ví, že Batmanem je někdo jiný. Hlas poznává, ale není jisté jestli doopravdy ví, že Nightwing je novým Batmanem. Dokonce to často vypadá, jakoby nového Batmana učil, jak ten starý pracoval.

Nedlouho poté se Jim dostává do křížové palby, když se rozpoutá válka gangů mezi Penguinem a Two-facem. Navrch k tomu všemu bylo zničeno a přestavěno Arkham Asylum.

Blackest Night

Během crossoveru "Blackest Night" ještě Jim truchlí nad ztrátou Batmana z příběhu "Final Crisis".

Spolu s jeho dcerou Barbarou se stanou svědky toho, jak Green Lantern nabourá a zničí Bat-signál při útoku oživeného Martiana Manhuntera.

Gordon je poté napaden v Gothamské centrální bance skupinou oživených Batmanových soupeřů. Nakonec ho zachrání nový Batman, Robin, Red Robin a Deadman. Jsou ale napadeni rodiči Dicka Graysona a Tima Drakea, kteří byli rovněž oživeni. Po akci je Jim odnesen do Bat-cave, kde všem Alfred ošetří rány. Zde je v bezvědomí, takže pro něj jsou identity týmu Batman Family nadále tajemstvím.

Bruce Wayne: The Road Home

Bruce chtěl zjistit, kdo bude nejlepší pro jeho nový plán boje se zločinem. Komisař Gordon byl jeden z mála, kteří jeho testem prošli.

V tomto příběhu jdou všichni zločinci, žoldáci, padouši i obyčejní občané po Vicki Valeové, která má informace o identitách všech členů Batman Family, jen nemá důkaz. Když Vicki potřebuje ochranou vazbu, Jim se dobrovolně nabídne. Slečna Valeová sice jeho nabídkou opovrhuje, kvůli jeho stáří a údajné neschopnosti bez Batmana, ale komisař Gordon pak dostojí své pověsti a zachrání nejen ji, ale také své kolegy. Navíc si užil spolupráci se záhadným novým mstitelem, Insiderem, kterým je vlastně Bruce Wayne.

New 52

Po restartu celé série DC komiksů v září 2011 je Jim Gordon stále policejním komisařem. Objevuje se jak v "Detective Comics", "Batman", "Batman: The Dark Knight", "Batman and Robin", tak v "Batgirl". Změnou je jeho barva vlasů a vousů, která už není bílá, ale spíše zrzavá. Také se zdá být o několik let mladší než býval.

Alternativní verze

Svět Franka Millera

Batman: Year One

All-star Batman and Robin, the Boy Wonder

The Dark Knight Returns

The Dark Knight Strikes Again

V Millerově světě Temného rytíře je Jim kapitánem u Gothamské policie. Sice je stále ženatý s Barbarou Kean-Gordonovou, která propadla těžkému alkoholismu, má ale očividně silné pouto k jeho ex-partnerce Sarah Essenové, se kterou je často v kontaktu.

Má syna Jamese Juniora a dceru Barbaru, které je 15 a stává se z ní první Batgirl. O jejím alter egu se Jim dozví poté, co ji za jednu její akci zatknou. I přes důvěru v Batmana mu vyčítá množství lidí a "hrdinů", kteří se vydali v jeho stopách. Sám je jimi totiž znechucen.

Když Jim odchází do důchodu už ví, kdo je Batman. S Brucem naváží velmi blízké přátelství, až se skoro zdá, že je mu otcem.

Nakonec, když svět věří, že Batman zemřel, se Jim pouští do psaní knih o Temném rytíři. Cestuje s nimi po světě a vydělá velký balík peněz. Ale na svého kolegu a přítele v boji se zločinem stálé vzpomíná.

JLA: Earth Two

Na Anti-hmotové Zemi, kde vládne The Crime Syndicate of America, což je obrácená verze Justice League of America, je Jim Gordon bossem podsvětí a věrným spojencem Owlmana (zlá verze Batmana).

Jim zde má milostnou aféru s Marthou Waynovou. Nakonec je ale dopaden Batmanem a komisařem Thomasem Waynem.

Batman: Gotham Noir

V pararelním světě, odehrávajícím se ve 40-tých letech 20-tého století v Gothamu, je Gordon soukromý detektiv závislý na alkoholu. Je bývalým milencem Seliny Kylové a válečným spojencem Bruce Waynea. Policii opustil kvůli nevyřešenému případu zmizelého soudce.

Batman: In Darkest Night

V jiném pararelním světě, je policejním důstojníkem, který nevěří Green Lanternovi (kterým je zde Bruce Wayne), kvůli jeho neomezené moci. Když za ním Bruce přijde jako Green Lantern s žádostí o pomoc při dopadení muže, který zabil jeho rodiče, tak Jim zprvu odmítne, ale nakonec mu pomůže. Zjistí identitu onoho muže, ale ještě než ji stačí předat Brucovi, tak ho dostane Sinestro.

Vampire Batman

V pararelní trilogii je Jim policejním důstojníkem, který je šokován, že za tehdejší úmrtí v Gothamu může skupina vedená hrabětem Drákulou. Transylvánský hrabě ho zajme, ale Jim neprojeví žádný strach, ani když je jeho krk prořízlý.

V druhé části se Jim spojí s Alfredem Pennyworthem a snaží se vyhubit nákazu upírů. Musí se ale také vypořádat s upířím Batmanem.

Poslední část ukazuje, jak se Jim spojí se skupinou zločinců k lovu Batmana. Nakonec ale umírá, když nechá vybuchnou Batcave, aby tam proniklo sluneční světlo.

Earth-8

Zombie Gordon je zde masochtivá stvůra, která je Bat-Soldierem vězněna na řetězu.

Flashpoint

V realitě Flashpointu, vytvořené Reverse Flashovou časovou manipulací, Bruce Wayne zemřel se svou matkou a Thomas Wayne přežil jejich oloupení. Stal se Batmanem a použil své vlastní bohatství k privatizaci Gothamské policie na jeho soukromou bezpečnostní firmu, Gotham Security.

James Gordon zde byl náčelníkem a velitelem Gotham Security. Úzce spolupracoval s Thomasem a věděl, že je Batman.

James Gordon se pravidelně objevuje v komiksech s Batmanem od jeho počátků. Po restartu DC komiksů na podzim 2011 v Detective Comics, Batman, Batman: The Dark Knight, Batman and Robin a nově i v Batgirl.

Filmy a seriály

Batman and Robin (1949)

Ztvárněn zde byl Lylem Talbotem. Byl to první film, ve kterém se objevil komisař Gordon.

Batman (seriál z 1960)

Tentokrát byl Jim zahrán Neilem Hamiltonem v 60-tý letech 20-tého století v televizním seriálu Batman, kde Temného rytíře ztvárnil Adam West. Místo Bat-signálu ale používal komisař Gordon ke kontaktování Batmana červený telefon.

The New Adventures of Batman

V animované sérii z 1970 namluvil komisaře Gordona Lennie Weinrib.

BatmanBatman se vracíBatman navždy a Batman & Robin

Pat Hingle ve všech filmech ztvárnil komisaře Gordona. Postava zde měla velmi málo prostoru. Z nedůvěřivého policisty se z prvního do druhého filmu Tima Burtona stal najednou Batmanův blízký spolupracovník.

Kvůli Jimově malé roli ve filmu byla představitelka  Batgirl přejmenována na Barbaru Wilsonovou, a nebyla zde jeho adoptivní dcerou, ale neteří Alfreda Pennywortha.

DC Animated Universe

Batman: the Animated Series, the New Batman Adventures, Superman, Batman: Mask of the Phantasm, the Batman Superman Movie, Batman & Mr. Freeze: Sub-Zero, Batman: Year One, Batman: Mystery of the Batwoman a Gotham Girls, ve všech tětchto animovaných filmech a seriálech se Jim objevil a byl dubován Bobem Hastingsem. Výjimku tvoří jen Batman: Year One, kde ho dubuje Bryan Cranston.

Batman BeginsThe Dark Knight a The Dark Knight Rises

V nové trilogii Christophera Nolana zahrál komisaře Gordona skvělý Gary Oldman. Postava zde konečně dostala prostor, který si zaslouží. Ze začátku je pouze policejním seržantem a zřejmě posledním čestným policistou v Gothamu.

Pak mu ale cestu zkříží Batman, a spolu pozvednou Gotham z popela zločinu. Jim se dostává do postu policejního komisaře a přítele/spolubojovníka Batmana. Nakonec je ale nucen veřejně zatratit Temného rytíře a pustit se do jeho lovu.

Jeho role v posledním dílu trilogie je zatím nejasná. Můžeme ale soudit, že hrozí jeho stažení z funkce komisaře, kvůli nízké kriminalitě v Gothamu. Také nejspíš už tuší, kdo je Batman a snaží se ho přesvědčit, aby se vrátil zpět do boje.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

bane
Offline

Moc dobrá postava, která podle mě neodmyslitelně patří k Batmanovi. Ale nejvíce, se mi rozhodně líbil v Nolanově trilogii, kde ho hrál Gary Oldman. Tato postava si zaslouží 5/5.

(12. ledna 2013)
nightwing
Offline

je to super postava a je to jedna z mích nej postav v dc prostě je to cool postava.

(1. ledna 2013)
Batman
Offline

Skvělá postava ve filmu stvárněná Gary Oldmanem.A už jen kvůli jeho závěrečné řeči v Temném rytíři si zaslouží 5/5.

(12. ledna 2013)
Cap 12
Offline

Po Batmanovi má nejoblíbenější postava z Gotham City. Komisař Gordon je borec.

(26. dubna 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1939
První výskyt Detectice Comics #27
Svět DC Comics
Strana Kladná
Schopnosti Expert v kriminologii, zkušený bojovník a vynikající střelec
Alias Komisař/detektiv Jim Gordon
Výška 179 cm
Váha 76 kg
Barva vlasů červená
Barva očí modrá
Působiště New Earth
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Země, USA, Chicago

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 27. března 2012
Naposledy editováno 24. března 2016

Najdete nás na Facebooku