95.0%
Joker

DC Comics

95.0%

Jen málo postav ve světě komiksů se může pyšnit takovou hromadou smrti, utrpení a šílenství, kterou za ta léta vystavěl kolem sebe Joker. Jeho nevypočitatelnost, kterou rafinovaně schovává za šílenství, je zbraní i proti největším intelektům světa DC. Kromě záliby v chemických sloučeninách a ostrých předmětech ho nejvíce těší otáčet lidi k obrazu svému. Čím lepší člověk, tím silnější požitek. Nemá motivaci, nedá se podplatit, zastrašit ani přemluvit. Svůj odraz a účel spatřuje v Batmanovi, jehož zlomení zasvětil svůj život. Je personifikací šílenství a temnoty v lidských srdcích.

Komiksy v kterých postava vystupuje

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Ve svých debutních dílech v Batmanových komiksech byl navržen jako masový vrah. Původní záměr s Jokerem byl, že zemře ve druhém čísle, ve kterém se objevil, ale editor DC (Whitney Ellsworth) viděl v postavě potenciál, a tak se přimluvil o jeho přežití. Takže byl do komiksu přidán ještě jeden dodatečně kreslený panel, ve kterém Bob Kane ukázal čtenáři, že Joker přežil. Stojí za zamyšlení, jak by asi vypadal Batmanův svět dneska, kdyby tehdy Whitney Ellsworth nezasáhl.

Vzhled

Samotný Jokerův vzhled byl inspirován Conradem Veidtem po jeho hereckém výkonu jako Gwynplaine ve filmu Man Who Laughs (adaptace knihy Victora Huga z roku 1928).

Původ / Origin

The Killing Joke / Kameňák

V prvním svém příběhu (Batman #1) se Joker objevil bez jakéhokoliv příběhu o svém původu. Prostě najednou byl. Detective Comics #168 odhalil, že před svou proměnou byl kriminálník znám jako Red Hood, který spadl do nádrže s chemikáliemi, což z něj udělalo Jokera, jakého už všichni známe. Ačkoliv tu bylo již několik různých pokusů o tvorbu jednotného zavádějícího příběhu o původu Jokera, není žádný z nich prohlášen za ten oficiální. Nejpopulárnější ovšem je ten z příběhu The Killing Joke (Kameňák).

V něm byl původně inženýrem v chemickém závodě, než dal výpověď, aby se živil jako komik. Bohužel jeho nová kariéra nenabrala ten správný směr a jemu se vůbec nedařilo. V zoufalé snaze zabezpečit svou těhotnou ženu, Jeanine, se připletl ke skupince zločinů, kteří se chtěli vloupat na jeho předchozí pracoviště.

Získá identitu Red Hooda, která ho značí jako toho, kdo operaci plánuje a i jako jejich šéfa, který, pokud selže, vše odskáče. Uprostřed plánování mu volá policie, že jeho žena a nenarozené dítě jsou mrtví. Zasažen zármutkem se pokouší z operace vycouvat, ale je donucen pokračovat.

Když dorazí do chemického závodu, tak už na ně posílená ostraha čeká, aniž by oni něco tušili. Red Hood se dá na útěk a jeho dva další komplici jsou zastřeleni. Když Red Hood spatří Batmana, skočí přes zábradlí do nádrže s chemikáliemi. Je vyplaven u blízkého kanálu, kde po sundání své masky Red Hooda zjistí, že jeho kůže je křídově bílá, jeho vlasy zelené a jeho rty krvavě rudé. S tímto vším, co se mu během posledních dní stalo, se psychicky zhroutí a zrodí se Joker. Jenže sám Joker v The Killing Joker říká, že si někdy vzpomíná na svou minulost takhle a jindy zase jinak. Tudíž je Jokerův původ stále jedním velkým tajemstvím a předmětem spekulací.

V Batman: Gotham Knights #50-55 je ale tato Jokerova verze původu potvrzena, protože měla svědka – Edwarda Nigmu, Riddlera. Ten viděl, jak oni kriminálníci zabili Jokerovu ženu, aby přinutili inženýra, který se v této verzi jmenoval Jack, ke spolupráci na výše zmíněném zločinu.

Právě v příběhu Alana Moorea s nazvaném "The Killing Joke" je Joker zodpovědný za ochrnutí Barbary Gordon, jedné z hrdinných Batgirl, kterou připoutal na vozíček pomocí jedné, dobře mířené rány z revolveru, kterou ji zasáhl do nešikovného místa na páteři. Potom se odhodlal unést samotného komisaře Jamese Gordona, kterého uvěznil na porouchané horské dráze a ukazoval mu zde fotky s poníženou a zraněnou Barbarou. Tím tak chtěl nechat komisaře Gordona propadnout šílenství, což Batman nepřipustil a v poslední chvíli Jima zachránil před traumatizující událostí, která však nezůstala bez následků.

"Tohle město si zaslouží lepšího zločince a já mu ho dám!"

Evoluce

Ve svém debutu a tedy prvním sešitu Batman #1 byl Joker předložen jako záporák bez původu. Protože se jednalo o jeho první vystoupení, tak na takové detaily prostě nezbyl čas ani prostředky. Až o pár let později v Detective Comics # 168  nakonec vyplynulo, že byl před dnešním pseudonymem znám jako zločinec "Red Hood", který spadl do barelu s kyselinou. Ačkoliv byly různé snahy o vytvoření jednotného příběhu a pravého původu, nikdy se to nestalo, protože to bylo komplikovanější (vhledem k ději a věčným zvratům), než se na první pohled zdálo.

 Nejoblíbenějším a fanoušky nejsnesitelnějším původem se stalo zrození v příběhu "The Killing Joke", kde byl vyobrazen jako inženýr v jedné z běžných chemických továren, jehož kariéra byla na spadnutí, a proto se rozhodl věnovat komediální branži. Změna branže pro něj však nebyla tou nejlepší volbou, protože měl těhotnou ženu Jeanine a docházely peníze. Ze starosti o svou manželku, se tak rozhodl obrátit na skupinu zločinců, kteří plánovali proniknout na místo jeho posledního zaměstnání. Tehdy se tedy zamaskoval jako "Red Hood" a stal se vůdcem skupiny, které pomohl při vstupu dovnitř. Během operace ho naneštěstí kontaktovala policie, která muži zdělila, že je jeho žena a nenarozené dítě po smrti. Zasažený žalem byl však nucen v práci pokračovat, ale nepočítal s tím, že bylo v komplexu zvýšeno zabezpečení.

 Do už tak vyhrocené situace se ještě připletl Batman, který eliminoval jeho komplice a následně na to se chystal právě na Jokera. Ten v záchvatu paniky a rozrušení přepadl přes zábradlí mostu a skončil v litrech chemikálií. Ty naštěstí stačil opustit rychleji, než ho dokázali nějak významněji zranit a odběhl o kousek dál, kde se omyl v nedalekém korytě. Jeho maska byla naštěstí vybavena kyslíkovým systémem, což zabránilo poleptání jeho dýchacích cest. V okamžiku, kdy si sňal masku zjistil, že neuprchl bez úhony. Viděl kusy svého vlastního obličeje odtržené a přichycené na masce. Jeho vlasy získaly pronikavě zelený odstín i se rty, které byly zbarveny do karmínově rudé barvy. Následkem této situace (společně s nedávnou ranou v podobě smrti jeho rodiny)  u Jokera vznikl post-traumatický stres a nakonec psychotická porucha, která nikdy neodezněla.

Tento původ je však navržen individuálně pro tento příběh, a tak vždy zůstal otevřený různým spekulacím.

 Mezi nejdelší příběh jeho původu se řadí "Batman: Lovers & Madmen", který doprovází "Batman: Dead to Rights", což je kompilace několika otázek ze série "Batman Confidential". Tento příběh je na rozdíl od předešlých vyprávěn čistě z Batmanova pohledu. Jokera ještě nikdo neznal, neměl ženu ani nenarozené dítě, neměl žádný normální život bez zločinu, prostě se neshodoval z původními návrhy. Zde byl Joker přepracován úplně od základů. Tady byl známý jako "Jack" (bez příjmení), zločinec a bankovní lupič, jenž trpěl několika mentálními a emocionálními poruchami osobnosti. Byl znuděný a znechucený z nedostatku výzev a vzrušení ze života, proto se snažil vyhledávat různé způsoby, jak to změnit, snažil se vyhledávat Batmana. Ten se stal Netopýrem přímo extrémně posedlý a neštítil se jakýmikoliv násilnými prostředky vydobýt jeho pozornost.

Zlatý věk / Golden Age

Joker byl prostým a vraždícím maniakem, jenž měl při svém debutu na svědomí nejméně tři desítky nevinných obětí. Prosadil se tu jako náladový a brutální psychopat, jehož charakteristickým způsobem nakládání s obětmi byl jejich úsměv na tváři (po jejich smrti). Tento fakt se stal jeho "symbolem" pro budoucí působení na komiksové scéně. Na počátku své kariéry napadl policejní oddělení s tím, že oznámil v rádiu plánovaný útok na tři nejprominentnější osobnosti Gothamu, což byl velmi okázalý způsob, jak na sebe konečně upoutat pozornost. Mezi další jeho pokusy řadíme unesení prvního "Robina" Dicka Graysona, kterého byl připraven zabít, pokud by se do té doby Netopýr neukázal. Tento příběh se dostal na stránky komiksu v roce 2005 pod pojmenováním "Batman: The Man Who Laughs". V posledním příběhu Země-Dva byl Bruce Wayne prohlášen za mrtvého, čemuž Joker nemohl uvěřit. Rozhodl se tedy ničit město a doufat, že se Netopýr nakonec ukáže a zastaví ho. Naštěstí byl přítomen Dick Grayson, který se Bruceovi kápě ujal a vydal se vstříc pošetilému zločinci, kterého se mu podařilo vzít do vazby.

Stříbrný věk / Silver Age

Vhledem k přechodu na "Silver Age" bylo vydavatelství během padesátých a šedesátých let nuceno Jokera odstranit do pozadí. Smutnou zprávou pro jeho fanoušky bylo, že se Joker ve Stříbrném věku téměř nikde nevyskytoval, jeho šílenství v té době nebylo z pohledu některých lidí prostě na místě. Zde byl zachován jeho "původní" zrod v podobě muže, jenž přišel o svou rodinu a jako "Red Hood" utrpěl zranění vlivem toxických chemikálií. Jeho utajování tak trvalo do sedmdesátých let, dokud se v sešitu "Batman # 251" konečně nevrátil a nezapočal s Batmanem další krvavé partie.

The New 52

V září roku 2011 přišlo DC Comics s oznámením restartu všech svých titulů, které měly představovat několik změn v DC vesmíru. Důvodem je vliv rychlnohého Barryho Allena známého jako Flashe, který znovu sjednotil několik realit dohromady a navrátil prý vše do původního stavu. Po vzájemné konfrontaci s Batmanem byl Joker po několikáté uvězněn v Arkhamském Azylu, kde narazil na muže jménem Dollmaker, který mu odřízl velkou část obličeje a unikl.

Po krátké nepřítomnosti v komiksových příbězích se nakonec v roce 2012 navrací v podobě velmi známého přéběhu "Death of the Family", kde se pokouší zlikvidovat celouu Bruceovu rodinu. Tento příběh končí Jokerovým neúspěchem a následným pádem z útesu, který se nacházel poblíž Batcave - Netopýří jeskyně.

Vztah s Batmanem

Batman a Joker si po letech vzájemných konfrontací a působení vypěstovali velmi zvláštní vztah. Tento muž se stal Batmanovou nemesis po mentální stránce, což z něj udělalo dokonalý protipól. ((imgls::joker-127467.jpg::)) Bruce byl vždy zosobněním řádu, Joker ztělesněním anarchie. Zásadním a nezaměnitelným rozdílem mezi těmito dvěma osobnostmi je fakt, že Batman není vrahem. Tím, že by někoho zavraždil by tak popřel sám sebe, a vše co kdy vykonal by bylo zatraceno jediným činem, což mu jeho ocelový mravní kodex jednoduše nedovoluje.

Právě toto vždy Jokera na Bruceovi fascinovalo, z čehož se po čase stala posedlost, prostřednictvím které chtěl Netopýra srazit na kolena a zlomit ho tím, že ho přinutí zabít (dokonce i sama sebe).

Prakticky vzato necítí k Bruceovi nenávist, naopak, Batman se stal jeho smyslem života. Bruce se i přes mnoho ztrát a bolesti, kterou mu Joker způsobil musel přizpůsobit, což ho však nikdy nepřinutilo  darebáka zabít. Tento fakt tak z jejich vztahu učinil dokonalý "začarovaný kruh". Joker ho jakým si pokrouceným způsobem miluje a respektuje, což dokázal již několikrát, kdy měl možnost Batmanovi zasadit zásadní ránu, což neudělal, protože by si zkazil celou hru a přišel o "předmět zájmu".

Tento muž je však jasným příkladem nezastavitelné síly, které nelze viditelně ublížit. Znovu a znovu dokazuje svou neúctu k právu a lidským životům, které ničí metodickým vytvářením chaosu. Žádné vězení ho nelze zadržet, žádný trest ho neovlivní, žádná léčba ho nedokáže vyléčit. Vše bylo vyzkoušeno, avšak Batman dochází ke zjištění, že jediným východiskem z této situace je smrt jednoho z nich. Poslední dobou to však Joker silně přehání a Batman začal uvažovat a přehodnocovat svůj vlastní úsudek.

Spor o tvůrce

Jak už jsem psal, o tvůrce Jokera se vedou dlouholeté spory, zde si můžete přečíst argumenty obou pánů a sami se přiklonit na první nebo druhou stranu. 

Bob Kane na nároky Jerryho Robinsona kdysi reagoval takto:

Jokera jsme vytvořili já a Bill Finger. Bill ho psal. Jerry Robinson přišel ke mně s hrací kartou Žolíka. A v tu chvíli mi to secvaklo. Ten Žolík vypadal jako Conrad Veidt – však víte, ten herec ve filmu The Man Who Laughs. Bill Finger měl knihu s fotografií Conrada Veidta, ukázal mi ji a řekl: „Tady je Joker.“ Jerry Robinson s tím neměl absolutně nic společného, ale bude pořád říkat, že ho stvořil on, až dokud nezemře. Přinesl hrací kartu, kterou jsme použili v několika dílech pro Jokera jako jeho hrací kartu.  

(17.5. 1994,  Entertainment Weekly Interview) 

Robinson se o několik let později bránil. Prý on vytvořil Jokera, aby byl Batmanův nemesis přesahující život a smrt, když byly potřeba rychle sepsat dodatečné příběhy pro Batman #1, a že za ten příběh obdržel ocenění ve svém kurzu na vysoké. Navzdory Jokerovi velké podobnosti s Conradem Veidtem Robinson řekl:

Při první schůzce, kde jsem předložil nákres Jokera, Bill řekl, že mu připomíná Conrada Veidta ve filmu The Man Who Laughs. To byla o tom vůbec první zmínka. Bill si může připsat zásluhy na této postavě a Bob také, my všichni v tom sehráli roli. Návrh byl můj. Bill dodělal první scénář podle mého nástinu charakteru a toho, co se má stát v prvním příběhu. Napsal k tomu scénář, takže ve skutečnosti byl spolutvůrcem, a Bob a já jsme dodělali vzhled, takže Bob byl též spolutvůrcem.

(5.8. 2009, Rocket Llama World Headquarters)

Jerry Robinson:

Chtěl jsem někoho vizuálně zajímavého. Chtěl jsem někoho, kdo udělá odpudiví dojem, bude bizarní, bude pamětihodný jako Hrbáč u Matky boží, nebo nějaký jiný padouch s unikátními fyziologickými rysy. U mě doma vždy byly nějaké karty. To byl ten podnět, který mi okamžitě evokovala žolíková karta. Předcházelo tomu, že jsem chtěl padoucha, který má nějaké charakteristické rysy, které by vlastně byly spolu v rozporu, které, si myslím, každá skvělá postava má. Aby můj padouch byl odlišný, aby měl smysl pro humor, který bude jiný. Tak jsem přišel na to jméno. Jména jsou, samozřejmě, velmi důležitá. Je to jedna z prvních věcí, která se nám vybaví, když na nějakou postavu pomyslíme. Nebo alespoň pro mě je. Takže jakmile jsem pomyslel na zloducha se smyslem pro humor, začal jsem přemýšlet o jménu, a jméno „the Joker“ okamžitě přišlo na mysl. Proběhla u mě asociace s Jokerem (Žolíkem) z balíčku karet, a já nejspíš doslova zakřičel: „Eureka!“ protože jsem věděl, že mám jméno i podobu najednou. Vzpomínám, jak jsem zoufale hledal ten večer balíček karet v mém malém bytě v Bronxu, kde jsem byl zavřený a dělal na své práci. Naštěstí jsem ho našel, a na kartě byl jeden z těch klasických obrázků Žolíka a to bylo ono. Tak vznikl Joker.

(Červenec 2009, Papa Llama interview)

Bob Kane:

Jerry nakreslil tuhle kartu až poté, co jsme měli já a Bill Finger Jokera vytvořeného… Kdyby Jerry přišel první za mnou s tou kartou, nakreslil bych ho dle vzoru té karty místo vzoru Conrada Viedta ve filmu.

Zdroj: Autor záznamu

Komentáře uživatelů

Aurorus
Offline

Za posledních sedmdesát let se objevilo mnoho zločinců, různých psychopatů, nebo rádoby pomatenců, kteří však neměli tolik schopností a hlavně dostatečnou dávku šarmu, aby dokázali vyšplhat až na samotný vrchol kriminality. Jeho způsob myšlení a chování může být i těm největším super-hrdinům velkou záhadou. Není obyčejným zločincem, na kterého lze narazit na každém rohu, nýbrž \\\"Agentem Chaosu\\\", jehož chování nelze odhadnout či vydedukovat. Joker je neokázalou a fenomenální postavou, která nemá svým způsobem v dnešním Světě žádné obdoby. Někoho pobaví, dalšího pohorší, jiného inspiruje .. Pravda je však jedna a to taková, že Joker je jen jeden (naštěstí).

(20. dubna 2014)
ewougap_
Offline

(18. ledna 2013)
bane
Offline

Joker je šílenec a zároveň génius. Podle mě jde o nejlepšího komiksového záporáka. Je to Batmanův největší nepřítel a to ani nemá žádné supersvaly či jinou bojovou výhodu. Je to zkrátka člověk, který kolem sebe vytváří naprostý chaos a je schopen čehokoliv.

(14. ledna 2013)
Memphis
Offline

Geniálně zvrácený arcipadouch. V komiksech o třídu lepší než ve filmu (ať už Nicholson či Ledger).

(20. června 2013)
sabo5
Offline

Jeden z nejlepších DC padouchů který se mi zalíbil bohužel ne na 5* ale jenom na 4* protože mi někdy příjde otravný ale jinak supr postava

(3. července 2017)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Rok vzniku 1940
První výskyt Batman #1
Svět DC Comics
Strana Záporná
Schopnosti Nemožnost být psychologicky analyzován ani chápán; mistrovství v jedech a kyselinách, proti kterým je sám imunní; mistrovství ve výbušninách a střelných zbraních; žádné svědomí
Alias Klauní princ zločinu, Agent chaosu, Jack Napier
Výška 182 cm
Váha 73 kg
Barva vlasů zelená
Barva očí černá
Působiště Země
Rasa (druh) Člověk
Místo původu Gotham City

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Batman
Vloženo 1. srpna 2011
Naposledy editováno 25. března 2016

Najdete nás na Facebooku