Štít Captaina Ameriky

Štít Captaina Ameriky je předmět, který byl původně určen k obraně a následně pak i k útoku. Jeho nositelem je superhrdina ze stránek komiksů od Marvelu Captain Amerika, který je jen zřídka viděn bez něj. Během let, Captain America vystřídal několik různých štítů, různého složení a designu. Jeho původní trojúhelníkový štít se poprvé objevil v komiksu Captain America Comics #1 (v březnu 1941), který ve 40tých letech publikoval předchůdce Marvelu, nakladatelství Timely Comics. Kruhový štít lépe připomínající tuto postavu, měl premiéru v následujícím čísle, Captain America Comics #2. Captaina Ameriku spolu s jeho štítem vytvořili scénárista Joe Simo a kreslíř Jack Kirby.

Obsah je otevřen editaci.
Pokud nám chcete přispět informacemi o dané položce, pokračujte zde

Štít Captaina Ameriky je předmět, který byl původně určen k obraně a následně pak i k útoku. Jeho nositelem je superhrdina ze stránek komiksů od Marvelu Captain Amerika, který je jen zřídka viděn bez něj. Během let, Captain America vystřídal několik různých štítů, různého složení a designu. Jeho původní trojúhelníkový štít se poprvé objevil v komiksu Captain America Comics #1 (v březnu 1941), který ve 40tých letech publikoval předchůdce Marvelu, nakladatelství Timely Comics. Kruhový štít lépe připomínající tuto postavu, měl premiéru v následujícím čísle, Captain America Comics #2. Captaina Ameriku spolu s jeho štítem vytvořili scénárista Joe Simo a kreslíř Jack Kirby.

Původní štít

Při jeho debutu je Captain America (vojín americké armády Steve Rogers) vybaven trojúhelníkovým štítem, vyrobeným z neprůstřelné slitiny. Ale po stížnostech konkurenčního komiksového nakladatele MLJ (nyní Archie Comics), kterému se nelíbilo, že design je až moc podobný s designem jejich vlastního patriotického hrdiny The Shield. A tak Timely Comics nahradili tento štít kruhovým štítem ve tvaru disku.

Zatím co vznik a osud původního štítu nebyl v původním komiksu z 40tých let popsán, byl tento osud zveřejněn o několik dekád později v roce 2001 skrz retrospektivní příběh. Podle příběhu, TChaka král afrického národa Wakandy, potkává Captaina Ameriku na začátku roku 1941 a dal mu vzorek vibrania, mimozemského kovu s unikátní vlastností pohlcovat jakékoliv vibrace a který můžeme na zemi nalézt pouze ve Wakandě a v Savage Land. Jako odpověď na toto gesto důvěry, Captain America dává jeho původní trojúhelníkový štít TChakovi, jehož syn TChalla se o generaci později připojuje k Avengers jako Black Panther a který se stává blízkým spojencem Captaina Ameriky. A původní štít zůstává uložen jako národní poklad ve Wakandě.

Po jeho návratu do Spojených států, dostává Captain Amerika dostává druhý trojúhelníkový štít, který používá do té doby než mu je dán ten ve tvaru disku, ten mu osobně předal president Franklin Roosevelt. Druhý trojúhelníkový štít je po válce uložen s ostatními osobními Steveovými věcmi. Štít se znovu objevuje v komiksu The Avengers #4, po té co se Rogers připojuje k superhrdinskému týmu Avengers a je uchován ve vile Avengers. Nakonec je zničen superpadouchem Mr. Hydem během útoku na vilu, který má na svědomí Baron Zemo a jeho Masters of Evil a později je vytržen z časoprostoru a znovuzískán Zemem v komiksu Thunderbolts #105 (říjen 2006). Třetí trojúhelníkový štít je uskladněn ve Smithsonian Institution museu. A Captain America ho používal, když se snažil zabránit teroristickému útoku na samotné museum, po té co svůj obvyklý štít ztratil; tento třetí štít mu následně byl věnován jako důkaz vděčnosti. Štít byl ale o několik čísel později zničen mimozemským Kree bojovníkem.

Štít zničený Hydem a znovu získán Zemem, byl později předán Elijahu Bradleymu, náctiletému hrdinovi známému jako Patriot a vůdce Young Avengers.

Pozměněná historie

V roce 2010 byly historie původního štítu pozměněna. V limitované sérii Captain America/Black Panther: Flags of Our Fathers se Captain America, seržant Nick Fury a Howling Commandos potkávají s Azzarim (dědečkem TChally), který je Black Pantherem a králem Wakandy během 2. Světové války. S pomocí Wakandských ozbrojených jednotek, se jim podaří úspěšně odrazit sérii nacistických útoků, které vede Red Skull a Baron Strucker. Během bojů, Red Skull (který má na sobě bojový oblek) rozdrcuje trojúhelníkový štít a Captain America použije diskový štít, který mu dá Azzari aby porazil Skulla. Tento štít je následnou inspirací pro kruhový štít diskového tvaru, který super-voják začne používat po jeho návratu do Ameriky, při čemž tento společný boj se stává počátkem přátelských vztahů mezi Spojenými státy a Wakandou.

Kruhový štít

Kruhový štít, který je nejvíce spojován s Captainem Amerikou se svého debutu dočkal v dubnu roku 1941 v komiksu Captain America Comics #2. Tento konkávně-konvexní kovový disk má průměr přibližně 0,76m (2,5 stop) a je prakticky nezničitelný a zároveň se stal nejstálejším štítem, který během desetiletí Captain používal.

Opět skrz retrospektivu, je stanoveno, že tento štít je předán Steveu Rogersovi presidentem Franklinem D. Rooseveltem. Štít byl vyroben americkým hutníkem Myronem MacLainem, který byl vládou Spojených státu pověřen výrobou nezničitelného materiálu, který by mohli použít v 2. Světové válce. MacLain experimentuje s vibracemi absorbujícím kovem pojmenovaným vibranium.

Během jednoho jeho experimentu sloučit vibranium s experimentální slitinou kovu, MacLain usíná a po probuzení zjišťuje, že jeho experiment byl úspěšný. To vše díky neznámému katalyzátoru, který vstoupil do procesu během MacLainova spánku a kvůli tomu je neschopen tento proces zopakovat. Mix vibrania a kovové slitiny je následně nalit do formy pro horný poklop tanku, aby vytvořila diskový tvar a poté je nabarvena tak, aby se stala symbolem Captaina Ameriky.

O Rogersově štítu se pak říkalo, že byl vytvořen ze slitiny adamantiové oceli a vibrania. Vibranium obsažený ve štítě mu dává neobvyklé vlastnosti, umožňuje mu absorbovat prakticky všechny kinetické účinky výbuchů, které štít obdrží, aniž by byl během toho Rogers zraněn. Vibranium je také faktorem toho, jak Rogers svůj štít hází: často používá odrazů aby zasáhl několik protivníků na jeden hod, štít totiž po díky svým vlastnostem po každém nárazu neztrácí svou původní hybnou rychlost.

Jednou mu Tony Stark tento štít vylepší přidáním elektronických a magnetických součástek tak, že ho Rogers může dokonce za letu kontrolovat. Toto vylepšení je ale později Rogersem opět odděláno, protože Steve zjišťuje že narušuje balanc, když je štít hozen.

Po Rogersově smrti, Stark přebírá dohled nad štítem, s tím, že jedna jeho replika je vystavena v museu a s další je Steve pohřben. A ten opravdový štít, který má u sebe Stark bude použit pro nového Captaina Ameriku, kdykoliv budou chtít případně někoho nového vycvičit. Po neúspěchu S.H.I.E.L.D.u najít agenta schopného štít správně házet, Stark nabízí štít Clintu Bartonovi (toho času známého jako Ronin), který štít hodit zvládá. Clint brzy ale ruší své rozhodnutí převzít Capův kostým, po té co konfrontuje členku Young Avengers Kate Bishop a vynadá jí za to že používá jméno Hawkeye. Mezi tím štít ukradne Winter Soldier, který nechce aby někdo jiný nosil Capův štít. Nevyhnutelně, ve snaze uctít poslední Steveovo přání, Stark nabídne Winter Soldierovi (Bucky Barnes), aby si štít ponechal a stal se novým Captainem Amerikou. Bucky tuto nabídku přijímá. Tato nabídka je provedena mimo záznam a jen oni dva, Black Widow a Falcon jsou obeznámeni se situací.

Avšak po Rogersově z mrtvých vstání se mu Bucky pokouší štít vrátit, ten mu ho ale nechává, protože cítí, že více dobra může udělat ve své nové roli velitele Stevea Rogerse, než v roli Captaina Ameriky a používá fotonický štít místo toho původního, když ho okolnosti v boji donutí. Steve znovu nadobro získává svůj starý štít po té co je Bucky údajně zabit během eventu Fear Itself (Bucky však odchází do ústraní, když je jeho minulost jako Winter Soldier prozrazena). To vše vede k tomu, že je štít rozbit a následně opět zkut Asgardskými kováři, kteří do něj přidají trochu mystického kovu Uru (kov, ze kterého je zkuto Thorovo kladivo Mjolnir), což štít dělá ještě silnější než kdy před tím byl.

JLA/Avengers

V limitované sérii Marvelu a DC jménem JLA/Avengers, je dán Captainem Amerikou štít Supermanovi, aby mu pomohl v boji proti Kronovi a Superman je ohromen jeho mocí. Když se ptá kde by také jeden takový mohl získat, Thor mu odpovídá Užij si ho dokud můžeš, Supermane. Žádný další jako tento ve všech světech není.

Zničení štítu

Během let byl štít poškozen nebo zničen několikrát na pomezí kontinuity Země-616. Při několika těchto událostech, byl štít vystaven mocné kosmické síle schopné přetvářet hmotu v masivním měřítku, několikrát se stal také cílem zloduchů, kteří ho chtěli zničit aby ukázali svou sílu a schopnosti. Těmito schopnostmi jsou:

 • V The Avengers #215-216, Molecule Man použil svou totální kontrolu nad hmotou aby štít rozložil, spolu s Thorovým kladivem, Iron Manovou zbrojí a prknem Silver Surfera. Když tak učiní, komentuje to tím že molekuly prkna jsou divné, zatím co u molekuli kladiva mají podivné prolínání síly a u štítu říká nejdivnější ze všech.  Později Molecule Man tyto předměty opět spojí dohromady, s výjimkou Iron Manova brnění, jelikož jeho elektronické obvody jsou moc složité na jeho chápání.
 • Během příběhu série Secret War v letech 1984-1985, je štít částečně zničen Doctorem Doomem, který ukradl schopnosti bohu se podobající bytosti zvané Beyonder. Ale dokonce i když je zničen, dokáže Rogers to co zněj zbylo používat jako efektivní zbraň, s tím, že si štít zachovává při hodu svůj balanc. Když Beyonder opět získá své schopnosti, je hrdinům darována dočasně schopnost zhmotnit svoje přání. Čehož Steve využije k obnově svého štítu.
 • Během minisérie The Infinity Gauntlet z roku 1991, Thanos, který je obdařen téměř všemohoucností díky Infinity Gauntlet, roztříští štít úderem jeho pěsti během jeho boje s Captainem Amerikou. Ale štít je opět později obnoven údajnou Thanosovou vnučkou Nebulou, když získá Gauntlet, aby vrátila zpět vše co Thanos způsobil během posledních 24 hodin svou dočasnou božskou silou.
 • V Avengers vol. 3 #63 (březen 2003), Odinova síla, v rukou rozzuřeného Thora rozmačká štít, načež ho pak Thor opět opraví.
 • V komiksu Thor vol. 2 #73 (leden 2004) Odinova síla, opět v rukou naštvaného Thora, zničí štít a zabije s ním společně Stevea Rogerse. Tato časová linie je později v komiksu Thor vol. 2 #79 vymazána.
 • Během minisérie Fear Itself v roce 2011, Serpent, Asgardský bůh strachu a bratr Odina, svými holými rukama rozlomí štít na dvě půlky. Po boji, je štít opraven Asgardskými trpaslíky, kteří do něj přidají Astardský kov uru, aby ho posílili, avšak je na jeho povrchu viditelný zlom, ten totiž Captain Amerika chtěl ponechat, protože to dodává štítu svou osobitost.
 • Jak začíná event Age of Ultron, je ukázán Rogers sedící ve skladu základy posledních zbývajících hrdinů, s roztříštěným štítem kolem něj.

Ostatní štíty

 • Když byl Rogers v bezvědomí, tři další muži používali jeho identitu Captaina Ameriky, všichni také používali ocelové repliky tohoto diskového štítu.
 • V 80tých letech, v příběhu, který napsal Mark Gruenwald, Rogers radši pověšuje svojí identitu Captaina Ameriky na hřebík, radši ne přijmout rozkazy vlády Spojených států a bere místo toho na sebe podobu The Captaina. Během tohoto časového úseku, je role Captaina Ameriky svěřena do rukou Johnu Walkerovi, bývalému Super-Patriotovi, který používal jak kostým tak i nezničitelný štít (Captain America #332-#351 z let 1987-1989). Jako The Captain, používá Rogers štít čistě jen z Adamantia, který mu dal Tony Stark, ale po příběhu Armor Wars mu ho Rogers vrací. Následně začíná používat jen čistě Adamantiový štít který mu zprostředkoval Black Panther. Když se Rogers vrací do své role Captaina Ameriky, Walker se stává U.S. Agentem a vrací mu jeho původní štít. Walker pak používal spoustu svých vlastních štítů během let jeho služby, první z nich byl vibraniový štít používaný Rogersem, když byl ještě The Captainem. U.S. Agent pak používal štíty s motivem orla a měl i jeden ve tvaru hvězdy, stejně jako photonický štít.
 • V jednom okamžiku, byl Rogers vyhoštěn ze Spojených států a krátce byl neschopen používat svůj štít, tak mu Sharon Carterová obdaroval photonickým štítem, který byl navržen tak, aby simuloval vibraniovou matrici. Tento štít byl také schopen změnit se v energetickou hůl, která mohla být použita jako zbraň.
 • Během času, kdy byl jeho štít ztracen v Atlantském oceánu, Rogers zkoušel používat opět jen čistě adamantiový štít, ale nemohl si zvyknout na jeho vyvážení. Také zkoušel bojovat bez štítu, ale to se mu také neosvědčilo. Během boje s HYDRA agenty v museu Smithsonian, pozvedl trojúhelníkový štít, který zde byl vystaven a používal ho do doby, než ho zničil Kreeský bojovník.
 • Sharon Carterová mu dále nabídla další photonický štít, ale takový jehož tvar mohl být změněn z energetického pole na širší silové pole, v bojovou tyč a dokonce v projekci ohnivého štítu. Zatím co si užíval všestrannosti, všímá si Rogers jeho nedostatků, jako je například jeho neschopnost odrazů. V jedné z despotických budoucností, do které se Rogers dostal dává svou rukavici energetického štítu jednomu ze zdejších bojovníků za svobodu, když se dostává do své doby S.H.I.E.L.D mu za ni dá náhradní. Generátor vytvářející tento štít byl nakonec zničen, při boji s Ultronem, což konečně Rogerse vedlo k opětovnému pozvednutí jeho původního štítu.
 • V Secret Avengers, používal nový energetický štít, který mohl být vytvořen na každé z rukou, nebo na obou současně a který mohl být házen a který se mohl odrážet od předmětů a následně zasáhnout cíl před tím než se rozplynul. A nový štít se mu na ruce po chvíli opět vytvořil.
Zdroj: Autor záznamu
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Svět Marvel
Strana Kladná
Schopnosti Štít má schopnost pohltit jakékoliv vibrace a je takřka nezničitelný.

Souvísející - Postavy

Systémové informace

Má na starosti TommyEmko
Vloženo 14. dubna 2013
Naposledy editováno 13. září 2013

Najdete nás na Facebooku