Michael Ironside

Už v útlém věku projevoval literární vlohy. Jako patnáctiletý napsal hru, která byla inscenována torontským divadelním souborem Factory Lab. Vystudoval vizuální umění na Ontario College of Art. Na základě amatérského 8mm filmu Down Where the Lights Are (Dole, kde jsou světla), který natočil, přišel do National Film Board of Canada jako potenciální scenárista a režisér. Místo toho se začal úspěšně věnovat herectví a v období 1977-82 hrál ve 23 kanadských filmech. Vrcholným počinem jeho působení v kanadské kinematografii byla role paranoidního Darryla Revoka, vůdce podzemní organizace telepatů, v kultovním sci-fi thrilleru Scanners (r. D. Cronenberg). Za svůj výkon byl nominován na cenu Genie, kanadskou obdobu Oscara. Přesídlil do...

Biografie

Už v útlém věku projevoval literární vlohy. Jako patnáctiletý napsal hru, která byla inscenována torontským divadelním souborem Factory Lab. Vystudoval vizuální umění na Ontario College of Art. Na základě amatérského 8mm filmu Down Where the Lights Are (Dole, kde jsou světla), který natočil, přišel do National Film Board of Canada jako potenciální scenárista a režisér.

Místo toho se začal úspěšně věnovat herectví a v období 1977-82 hrál ve 23 kanadských filmech. Vrcholným počinem jeho působení v kanadské kinematografii byla role paranoidního Darryla Revoka, vůdce podzemní organizace telepatů, v kultovním sci-fi thrilleru Scanners (r. D. Cronenberg). Za svůj výkon byl nominován na cenu Genie, kanadskou obdobu Oscara.

Přesídlil do Hollywoodu, kde se uplatnil především jako představitel nejrůznějších typů padouchů: major Hackett, protřelý specialista podvratných akcí ve službách moci v akčním kriminálním snímku Extrémní předsudek (r. W. Hill); šéf pronásledovatelů Richter ve sci-fi thrilleru Total Recall (r. P. Verhoeven); krutý generál Katana v dobrodružném hororu Highlander II (r. R. Mulcahy); proradný majitel delfinária Dial v rodinném filmu Zachraňte Willyho! (r. S. Wincer).

Jako host účinkoval v seriálech V (1985), The A-Team, Hill Street Blues (Poldové z Hill Street - ČTV), ER (1994- , Pohotovost - ČTV), SeaQuest DSV (1995, Strážce moře - ČTV)

(Zdroj: Osobnosti.cz)

Filmy

Seřadit dle

Herec

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Datum narození 0000
Národnost kanadská

Systémové informace

Má na starosti gumidekmedvidek
Vloženo 28. srpna 2012
Naposledy editováno --

Najdete nás na Facebooku