Paul Bettany

PAUL BETTANY pochází z umělecky založené rodiny a vyrůstal ve středoanglickém hrabství Hertfordshire. Diky svým filmovým rolím je uznávaným hercem po celém světě. Objevuje se také na britských pódiích a v televizi. Americké publikuj jej poprvé objevilo díky snímku Příběh rytíře, ve které hrál po boku Heathe Ledgera roli komického básníka Chaucera. Za svůj výkon získal London Film Critics’ Award za Nejlepší vedlejší roli a v roce 2001 jej Variety jmenovalo jedním z deseti herců, na něž se máme v budoucnu zaměřit.

Biografie

PAUL BETTANY pochází z umělecky založené rodiny a vyrůstal ve středoanglickém hrabství Hertfordshire. Diky svým filmovým rolím je uznávaným hercem po celém světě. Objevuje se také na britských pódiích a v televizi. Americké publikuj jej poprvé objevilo díky snímku Příběh rytíře, ve které hrál po boku Heathe Ledgera roli komického básníka Chaucera. Za svůj výkon získal London Film Critics’ Award za Nejlepší vedlejší roli a v roce 2001 jej Variety jmenovalo jedním z deseti herců, na něž se máme v budoucnu zaměřit.

Bettany získal klasické herecké vzdělání v londýnském Drama Centre a debutoval ve hře An Inspector Calls pod režijním vedením Stephena Daldryho ( Hodiny, Billy Elliot).Hra se hrála ve West Endu. Poté strávil jednu sezónu v Royal Shakespeare Company, kde se objevil v produkcích jako Richard III, Romeo and Juliet a Julius Caesar. V té době také získal svou první roli ve filmu Bent. Hned na to se vrátil na divadelní prkna, aby se objevil ve hře Love and Understanding v londýnském Bush Theatre. V této roli se objevil i v Longwharf Theatre v americkém státě Connecticut. Tato role jej navedla do britské televize, kde hrál v Killer Net od Lyndy La Plante a Coming Home, ve kterém hrál s Peterem O’Toolem. Bettanyho role v One More Wasted Year a Stranger’s House, které se hrály v Royal Court Theatre, jej dovedly k jeho druhé filmové roli ve filmu Armáda v sukních od Davida Lelanda. V tomto filmu se objevily i známé herečky Catherine McCormack a Rachel Weisz. Vzápětí hrál ve filmu After the Rain. Poté se objevil v roli Steerfortha ve filmu David Copperfield v režii Petera Medaka a produkci televize TNT.

Další filmové role následovaly prostřednictvím filmu Klub sebevrahů, kde si zahrályi i Jonathan Pryce a David Morrissey. V roce 2000 byl Bettany nominován na British Independent Film Award a London Film Critics’ Award v kategorii Nejlepší nováček za film Nejlepší gangster v režii Paula McGuigana. Ihned poté se Bettany objevil v roli imaginárního spolubydlícího Russela Crowea v Oscarem oceněném filmu Rona Howarda Čistá duše. Ve snímku si zahrál také Ed Harris a Jennifer Connelly. Jeho výkon ve filmu byl odměněn London Film Critics’ Award v kategorii Nejlepší britský herec. Po tomto zlomovém filmu si Bettany zahrál v dobrodružství režiséra Petera Weira Master and Commander: Odvrácená strana světa, jehož hlavní role se ujal Russell Crowe. V adaptaci jedné z knih Patricka O’Briana hraje Bettany námořního lékaře Stephena Maturina, jednoho z prvních sběratelů minerálů a květeny, a přítele kapitána Jacka Aubreyho (Crowe). Jeho výkon v tomto filmu mu zajistil Evening Standard Award v kategorii Nejlepší britský herec a London Film Critics’ Award v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. Tuto cenu dostal i za film The Heart of Me. Jeho další nominace jsou na BAFTA v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli, dále pak nominace od Broadcast Film Critics Association v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli za Master and Commander. 

Dále jsme mohli Bettanyho vidět v nezávislých filmech The Heart of Me a Hra o smrti . V The Heart of Me hraje Bettany po boku Heleny Bonham Carter a Olivie Williams, jejich režisérem byl Thaddeus O’Sullivan. Příběh krouží kolem mladého páru, kde se manžel zaplete s manželčinou sestrou. Na kontě má i dramatický thriller Dogville od režiséra Larse Von Triera. Ve filmu se objevuje i Nicole Kidman a Stellan Skarsgard. V režii Richarda Loncrainea se objevil i v milostné komedii Wimbledon, kde po jeho boku hrála Kirsten Dunst. Mezi další filmy v kterých se Bettany oběvil patří Šifra mistra Leonarda a Firewall.

 

(Zdroj: osobnosti.cz)

Filmy

Seřadit dle

Herec

Zobrazit více
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Datum narození 0000
Národnost anglická

Systémové informace

Má na starosti TommyEmko
Vloženo 7. května 2012
Naposledy editováno --

Najdete nás na Facebooku