Gene Hackman

Vyrůstal ve státě Illinois, kde jeho otec působil jako novinář. V letech 1947 až 1952 absolvoval službu u válečného námořnictva na Havaji, v Číně a Japonsku, kde získal také diskžokejské zkušenosti. Byl propuštěn z armády, kvůli zlomení obou nohou. Střídal mnohá zaměstnání a studoval novinařinu v New Yorku. Pracoval jako pomocný režisér v rozhlase a v TV. Pro herectví se rozhodl, když uviděl Marlona Branda ve filmu TRAMVAJ DO STANICE TOUHA. Přihlásil se do hereckého kursu v kalifornské Pasadena Playhouse, kde se velmi spřátelil s Dustinem Hoffmanem, který u něho také bydlel (Hackman je dodnes na Hoffmana velmi naštvaný, jelikož se Dustin odmítal mýt ve vaně a myl se v kuchyni, ve dřezu, zvláště když Gene se svou manželkou ráno...

Biografie

Vyrůstal ve státě Illinois, kde jeho otec působil jako novinář. V letech 1947 až 1952 absolvoval službu u válečného námořnictva na Havaji, v Číně a Japonsku, kde získal také diskžokejské zkušenosti. Byl propuštěn z armády, kvůli zlomení obou nohou. Střídal mnohá zaměstnání a studoval novinařinu v New Yorku. Pracoval jako pomocný režisér v rozhlase a v TV. Pro herectví se rozhodl, když uviděl Marlona Branda ve filmu TRAMVAJ DO STANICE TOUHA. Přihlásil se do hereckého kursu v kalifornské Pasadena Playhouse, kde se velmi spřátelil s Dustinem Hoffmanem, který u něho také bydlel (Hackman je dodnes na Hoffmana velmi naštvaný, jelikož se Dustin odmítal mýt ve vaně a myl se v kuchyni, ve dřezu, zvláště když Gene se svou manželkou ráno snídali.). Po několika televizních seriálech, hrách na Broadwayi a i méně významných filmech dostal Gene Hackman velkou příležitost.

Buck Barrow, bratr legendárního gangstera Clyda Barrowa ve filmu BONNIE A CLYDE /nominace na Oskara 1968/ . Gene Garrison, úzkostlivý vdovec citově vázaný na své rodiče ve filmu NIKDY JSEM NEZPÍVAL SVÉMU OTCI /nominace na Oskara 1971/. Rok na to vytvořil Gene Hackman patrně svou nejslavnější roli, sveřepého a skeptického policistu Jimmyho "Pepka" Doyla, který v honbě za pašeráky narkotik má střídavě smůlu i štěstí v kultovní kriminálce FRANCOUZSKÁ SPOJKA - ŠTVANICE /Oskar 1972/. Tutéž roli si zopakoval v roce 1975 v pokračování FRANCOUZSKÁ SPOJKA - DOPADENÍ. Mezi "Spojkami" Hackman vytvořil své dvě další významné kreace. Tulák Max putující napříč Amerikou ve filmu STRAŠÁK a mistr zvukošpionáže Harry Caul v psychologickém dramatu ROZHOVOR. Gene Hackman je známý také jako padouch Lex Luthor z filmů SUPERMAN a SUPERMAN 2. Po řadě akčních, dobrodružných a válečných snímcích se Hackman vrátil k charakternímu herectví v dramatu podle skutečné události HOŘÍCÍ MISSISSIPPI /nominace na Oskara 1989/ , zde hrál policistu s mírně rasistickým smýšlením, který vyšetřuje zločiny Ku-Klux-Klanu. Clint Eatwood obsadil Hackmana do role krutého šerifa Billa Daggetta ve svém, kritiky velmi dobře přijatém, westernu NESMIŘITELNÍ /Oskar 1993/.

Hackman hrával nepřitažlivé, pochybující, drsné až násilnické muže, v jejichž charakterech jsou vidět prvky absurdity nejistoty, a kteří mohou působit svou tragikou komicky. Poslední dobou se stále častěji objevuje v komediích, kde získal dokonce Zlatý Glóbus za rozporuplně přijatý film TAKOVÁ ZVLÁŠTNÍ RODINKA.

Zdroj: CSFD.cz

Filmy

Seřadit dle

Herec

Postavy

Seřadit dle
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Datum narození 30/01/1930
Národnost americká

Systémové informace

Má na starosti TommyEmko
Vloženo --
Naposledy editováno --

Najdete nás na Facebooku