100.0%
Jak rozumět komiksu

Understanding Comics

100.0%

„Potenciál komiksu je bez hranic a úžasný!“ S těmito slovy se Scott McCloud pouští do jednoho z nejodvážnějších projektů, jaký kdy jeho obor poznal. Dílo Jak rozumět komiksu důkladně a nápaditě zkoumá sílu a možnosti snad nejpodceňovanějšího uměleckého média na světě. Hned od svého vydání roku 1993 toto dílo zaujalo čestné místo mezi největšími úspěchy komiksu jako takového, stalo se pilířem jeho teorie, nezbytným nástrojem a zdrojem informací pro každého, kdo se komiksem chce zabývat hlouběji a soustavněji, ale i skvělou a zábavnou četbou pro všechny, kdo chtějí prostě jen pochopit, jak komiks funguje.

Obsah

„Potenciál komiksu je bez hranic a úžasný!“
S těmito slovy se Scott McCloud pouští do jednoho z nejodvážnějších projektů, jaký kdy jeho obor poznal. Dílo Jak rozumět komiksu důkladně a nápaditě zkoumá sílu a možnosti snad nejpodceňovanějšího uměleckého média na světě. 
Hned od svého vydání roku 1993 toto dílo zaujalo čestné místo mezi největšími úspěchy komiksu jako takového, stalo se pilířem jeho teorie, nezbytným nástrojem a zdrojem informací pro každého, kdo se komiksem chce zabývat hlouběji a soustavněji, ale i skvělou a zábavnou četbou pro všechny, kdo chtějí prostě jen pochopit, jak komiks funguje. 
Scott McCloud vás vezme na okružní cestu po všech zákoutích komiksového umění. Dotkne se jeho dějin, které sahají více než tři tisíce let do minulosti. Odhalí sílu symbolů a působení linek a barvy. Prozkoumá záhady, které se skrývají v mezerách mezi panely, a porovná i komiksové tradice Ameriky, Evropy a Japonska. Především však jasně formuluje, proč komiks může být stejně důležitý, úspěšný a rozmanitý jako film, próza, malba či jakákoli jiná umělecká forma. 

Proč je vlastně jazyk komiksu tak univerzálně srozumitelný? Proč stačí pár čárek a dvě tři srdíčka, aby všichni pochopili, že postava se právě zamilovala? A pár vlnovek, abychom pochopili, že je jí zima?
Těmito a stovkami dalších otázek se zabývá Scott McCloud ve svém zásadním díle, které Alan Moore označil za „jednoduše nejlepší“ knihu o komiksu, jakou kdy měl v ruce, a o které si prakticky totéž myslí komiksoví velikáni od Eisnera po Spiegelmana. 
Pokud chcete pochopit, co to vlastně je (a co už není) komiks, jak toto médium působí na své čtenáře a jaké techniky, triky a fígle jeho tvůrci používají, aby nás všechny „dostali“, nemůžete si vybrat lepší zdroj než tuhle proslulou knihu.
A překvapí snad někoho, že tato klíčová publikace o komiksu má formu… komiksu? 

„Pokud jste někdy trpěli výčitkami, že jste promarnili život čtením komiksů, tak si okamžitě pořiďte a přečtěte knihu Scotta McClouda. Ty výčitky vás asi nepřejdou, ale už budete vědět, proč k tomu došlo, a budete na to pyšní.“
-Matt Groening, tvůrce seriálu Simpsonovi

Zdroj: Oficiální text distributora

Autoři

Scott McCloud
Scott McCloud
Kresba/Scenář

Komentáře uživatelů

Morzael
Offline

Skvělé a zásadní dílo pro všechny, kteří se chtějí ponořit do světa komiksu trochu hlouběji a zjistit co se skrývá mezi okýnky. Dozvíte se zde hodně zajímavých a zásadních věcí z historie komiksu, jeho tvorby, směřování a ovlivňování dalších směrů. Rozhodně tuto studnici vědomostí doporučuji!

(24. března 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název Understanding Comics
Druh Román
Žánr Naučný
Série --
Vydavatelství v ČR BB art
Datum vydání v ČR 13/10/2008
Originální vydavatelství --
Datum vydání v zahraničí 27/04/1994
Vazba Pevná
Autoři Kresba/Scenář: Scott McCloud

Typ vazby

Vázaná

Formát 170x265mm
Počet stran 224
Tisk černobílý
Cena 499.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 22. března 2013
Naposledy editováno 27. listopadu 2013

Najdete nás na Facebooku