73.3%
Planetary 1: Do všech koutů světa a jiné povídky
73.3%
-- %
Extérní hodnocení

Slavná série se točí kolem tříčlenné skupinky „archeologů nemožného“, kteří po celém světě odhalují záhady a taje a specializují se na bytosti se superschopnostmi a jejich vliv na svět lidí. Působí proto svým způsobem jako mnohem zábavnější a pestřejší komiksová obdoba Akt X. V prvním svazku najdeme krátký úvod a šest propojených prvních příběhů týmu, které nás zavedou tam, kam název slibuje: od japonského ostrova obydleného obludami podobnými dinosaurům, přes Hong Kong, kde se zločinem bojují duchové vyzbrojení přízračnými zbraněmi, jež není nikdy třeba dobíjet, až po objev kvantového počítače vyrobeného v roce 1945.

Obsah

Slavná série se točí kolem tříčlenné skupinky „archeologů nemožného“, kteří po celém světě odhalují záhady a taje a specializují se na bytosti se superschopnostmi a jejich vliv na svět lidí. Působí proto svým způsobem jako mnohem zábavnější a pestřejší komiksová obdoba Akt X. V prvním svazku najdeme krátký úvod a šest propojených prvních příběhů týmu, které nás zavedou tam, kam název slibuje: od japonského ostrova obydleného obludami podobnými dinosaurům, přes Hong Kong, kde se zločinem bojují duchové vyzbrojení přízračnými zbraněmi, jež není nikdy třeba dobíjet, až po objev kvantového počítače vyrobeného v roce 1945.
Warren Ellis tu podal svůj vrcholný výkon a vytvořil neskutečné panoptikum barvitých postav, jimž vložil do úst zábavné a duchaplné dialogy a které uvrhl do víru rafinovaných dobrodružství.

Zdroj: Oficiální text distributora

Autoři

Warren Ellis
Warren Ellis
Scénář
John Cassaday
John Cassaday
Kresba

Komentáře uživatelů

karl173
Offline

Ellis se tu pokouší rozjet velmi zajímavý seriál, ale styl, co sešit to epizoda, nevím jistě zda může pořádně fungovat. Tedy ano. Fungovat to asi může, ale mě to zatím zkrátka především kvůli krátkým epizodám tolik nechytlo. Nápady to má dobré, ale povětšinou jsem se v tom spíše ztrácel, jelikož si s odtajněním příběhu dává Ellis dost na čas. To nemusí být přímo na škodu, ale je k tomu potřeba, aby tu pro čtenáře ještě něco zbylo, s čím může pracovat okamžitě a toho zatím moc nebylo. Kresba je sice povedená a snaží se komiks co nejvíce oživit, ale při rozhovorech, kterých je tu požehnaně zkrátka tolik oživit nejde. Jsem zvědavý co přinese druhý díl a uvidím zda mě tahle série přesvědčí jít posléze do Aj a číst dál, jelikož v češtině jak již všichni víme tato série pokračovat nebude. Zatím čekám až mě tato série pořádně osloví. 60%

(6. srpna 2018)
S4TW
Offline

Určitě se jedná o zajímavé čtivo, které mě v jistých směrech zaujalo, ale jinde jsem si přišel tak nějak ztracený. Jelikož se jedná o prví book ze čtyř (přičemž si dva v češtině nepřečteme), tak to není úplně s podivem. Ale prostě ještě nedokáži přesně napsat, co si myslím, jestli jsem z toho víc unesený, než jen příjemně překvapený. Každopádně se jedná o dobrý mix mezi superhrdinským, sci-fi a detektivním komiksem. Jsme vrženi do originálního, tajuplného světa, kde se řeší jedna záhada za druhou a komiks si určitě užijí milovníci konspiračních teorií. Ba dokonce jsme svědky i několika vtipných okamžiků a já zažil asi dva výbuchy smíchu, což jsem u tohoto díla moc nečekal. Postavy jsou ve stejném duchu jako celá kniha, tudíž zatím nevím, co s i o nich myslet. Co se ovšem knize povedlo je to, že mám zájem ve čtení pokračovat a zjistit, jak to vlastně celé je. Cassaday zde předvedl velmi solidní výkon a kresbu mohu jen pochválit. V sérii cítím nějakou vyšší myšlenku (což dost rozvíjí i předmluva Moora), ale zatím jsem to celé nechytl, takže uvidíme, jak se to vyvine.

(27. ledna 2018)
TonyT
Offline

Já tedy nesouhlasím s místní recenzí a s hodnocením. Asi je neobjektivní hodnotit, nebo lépe řečeno shazovat komiks podle dvou dílů, kdy je zjevné že série je mnohem více promyšlená než se podle první nebo druhé knihy může zdát (alespon v to doufám, kompletní originál jsem nečetl ). Rozhodně tyto svazky dějově nefungují samostatně a opravdové hodnocení si nechám až vyjdou všechny díly. Kdy to bude, zda-li to bude a kolik jich bude je otázka pro vydavatele, originál má přes 800 stran a když jsem se BBartu naposledy optal tak mi bylo řečeno, že v edičním plánu zatím třetí a další pokračování nemají. No vzhledem k tomu že od vydání druhého dílu uplynuly dva roky, tak už jsem mírně skeptický. Komiks samotný má výbornou atmosféru, skvělou kresbu, a výborný scénář. Při čtení této knihy se rozhodně odpovědi nedočkáte, naopak jste svědky na první pohled různých nesouvislých epizod, a na mysl vám tak přichází otázka co tím autor sleduje. Mě přijde tohle vyprávění velice sympatické a originální, a rozhodně hořím nedočkavostí co bude následovat. Každý kdo má rád záhady či seriály jako Akta X nebo Krajní meze, si přijde na své. Je určitě plusem, když čtenář který přemýšlí o Planetary, má něco přečteného nebo zhlédnutého (nejenom komiksy), odkazů na různé filmové žánry a historii je tu opravdu hodně a člověk jej ani nemusí hledat. To že můj oblíbený Alan Moore udělal předmluvu, a to že je komiks všeobecně ve světě velmi uznávaný jistě není jen tak. Jestli jsem trochu zklamán, tak néé s komiksu ale z vydavatele. Rozhodně by si zejména tento komiks zasloužil kvalitní kompletní omnibus, jako to mají v zahraničí. Bohužel to se asi nestane. Zdá se mi že se u nás stává trendem rozjíždět co nejvíc sérií a nedokončovat je, nebo jej dokončit s desetiletým odstupem.

(8. října 2015)
Damien
Offline

Nic moc jsem nečekal, nic moc jsem nedostal. Viz. moje recenze.

(23. března 2013)
Diceros
Offline

Pro mě trochu zklamání. Námět je opravdu zajímavý a dobrý, ale myslím, že se z něj dalo vytřískat mnohem více. Na druhou stranu je to jen začátek... První kapitola nás seznámí s postavami a tím co je to vlastně projekt Planetary. Tato kapitola je na úvod dobrá a zajímavá. V druhé kapitole nás tým zavede na tajemný ostrov, ale příběh zde skončí dříve, než začne... Vlastně se zde nic moc nedozvíme a námět je dle mého názoru naprosto nevyužit, což je obrovská škoda protože to vypadalo na slušnou prácičku. Třetí kapitola nás zavede do Hongkongu kde koluje legenda o zavražděném policistovi. Tento příběh je hodně plytký a předvídatelný a nic moc se vlastně nestane. Čtvrtá kapitola s podtitulem podivné přístavy je na tom lépe, avšak opět příběh mohl být více rozvinut. Vše se odehrává tak nějak moc rychle a člověk po přečtení má pocit, že se nic nedozvěděl je nezaujatý a něco podobného by vymyslel také. Pátá kapitola, již ale začíná objasňovat některé otázky, a prohlubovat základní děj planetary. Je to vyprávěcí kapitola kde komix je protkán nažloutlými stránkami ve stylu klasické knihy, ale s velkými ilustracemi dané scény, které znázorňují flashbacky. Zde komix konečně ukazuje, že by mohl být něco více a že má vše promyšlené. Šestá kapitola se mi líbila nejvíce a pojednává o prvním kosmickém letu kdy do vesmíru byli vysláni poprvé lidé. V závěru hnihy je ještě kratký prolog. Ve výsledku musím dát planetary průměrnou známku, protože jsem čekal prostě víc a jak jsem psal, příběhy mi přijdou velice krátké a relativně plytké. Aby to nebylo jen tak dozvídáme se také něco o tajnostech projektu planetary a hlavních hrdinech. Možná má komix ale skrytý potenciál, který se teprve projeví v dalších knihách. Poslední kapitoly byly opravdu dobré a začaly prohlubovat děj a proplétat příběhy. Jenže když mě planetary začalo bavit tak kniha skončila. Takže jsem zvědav na druhou knihu a uvidíme jak se budou vyvíjet věci dále.

(15. března 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název Planetary, Vol. 1: All Over The World
Druh Román
Žánr Fantasy
Série Planetary (2013)
Vydavatelství v ČR BB art
Datum vydání v ČR 20/02/2013
Originální vydavatelství --
Datum vydání v zahraničí 01/03/2000
Vazba Paperback
Autoři Scénář: Warren Ellis
Kresba: John Cassaday

Typ vazby

Brožovaná

Formát 168x258mm
Počet stran 160
Tisk barevný
Cena 399.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti gumidekmedvidek
Vloženo 15. ledna 2013
Naposledy editováno 13. listopadu 2013

Najdete nás na Facebooku