80.0%
Smečka z Bagdádu
80.0%

Během bombardování Bagdádu ze ZOO uprchnou čtyři lvi. Dostávají se do neznámého prostředí ulic, domů a lesa a snaží se přežít. Cestou narazí na nejednu překážku, odkryjí svá stará tajemství a přes vzájemné antipatie budou muset najít společnou řeč.

Obsah

Během bombardování Iráku Američany v dubnu roku 2003 utekla z bagdádské zoologické zahrady smečka vyhladovělých lvů. Plná zmatku se toulala ulicemi města, až ji zastřelila americká vojenská hlídka. Tento skutečný příběh posloužil scenáristovi Brianu Vaughanovi jako základ jeho prvního románu v obrazech o skutečné ceně svobody. Smečka lvů se dostane ze zajetí a postupně odhaluje pravidla nového, pro ni nepoznaného světa. Smečka není jednotná v názoru na nově vzniklou situaci. Lvice Núr si touží vydobýt svobodu vlastní silou, jejím protipólem je stará poloslepá Safa, pro kterou je její pohodlí důležitější než volnost. Smečku doplňují samec Zill, pragmatický, pohodlný bojovník a mladý lvíček Ali, jediný z celé smečky narozený v zajetí.

Jak citlivé a aktuální téma kniha zpracovává lze dokumentovat tím, že přes nadšené reakce čtenářů i renomovaných kritiků nebyla nominována na žádnou z prestižních comicsových cen. Přesto se Smečka z Bagdádu a USA několikrát dotiskovala a ve světě vyšla v mnoha jazykových mutacích. Oceněny nebyly ani kresby výtvarníka Nika Henrichona, ačkoliv patří k tomu nejkvalitnějšímu, co je možné v současné comicsové tvorbě vidět. Zvířata v jeho podání dokážou přesně vyjádřit své pocity i myšlenky a prostředí Bagdádu působí velice autenticky. Detailní akce střídají panoramatické dvoustrany a chvílemi se zdá, jakoby ze stránek oslepovalo ostré irácké slunce a vystupoval pouštní prach. Oběma autorům s autentičností pomáhali blogeři z Iráku, vojenští fotografové i američtí vojáci.
Zdroj: Oficiální text distributora

Autoři

Brian K. Vaughan
Brian K. Vaughan
Scénář

Komentáře uživatelů

Damien
Offline

Poměrně jímavý a řekl bych i pěkný příběh, na to že se to celé odehrává ve zvířecí říši. Nevýhodou je ta sviňská měkká comicscentrácká vazba.

(24. listopadu 2012)
ZabijackyKafe
Offline

Koupeno náhodou čistě z nudy, avšak velice povedené dílko. Poutavý příběh, který ukazuje pro změnu Ameriku jako ty špatné. Kresba to navíc vše doprovázela v příjemném detailním duchu.

(18. března 2013)
karl173
Offline

Smečka z Bagdádu má velmi silný příběh, který je rozhodně velmi zajímavý svým podáním. Nicméně je to především jen taková jednohubka s hořkým konce a s myšlenkou, kterou už víme asi všichni. Co se týče kresby, tak je velmi pěkná a její barvy jsou parádní. Tuto knihu vřele doporučuji. Jen je škoda, že je tak krátká. 80%

(14. prosince 2018)
Saint of Killers
Offline

Smečka z Bagdádu je vizuálně jeden z nejhezčích komiksů, které se mi kdy dostali do ruky. Příběhová část už mě ale zaujala o dost méně. Ale i tak se o ní dá směle říct, že v rámci komiksů by se mohlo jednat o lehký nadprůměr. Solidní komiks, který alespoň za jedno přečtení určitě stojí.

(28. listopadu 2015)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název Pride of Baghdad
Druh Román
Žánr Dobrodružný
Série --
Vydavatelství v ČR Comics Centrum
Datum vydání v ČR 2010
Originální vydavatelství Vertigo
Datum vydání v zahraničí 13/09/2006
Vazba Pevná/Paperback
Autoři Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Niko Henrichon

Typ vazby

Brožovaná

Formát 155x235mm
Počet stran 136
Tisk barevný
Cena 299.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Vázaná

Formát 160x240mm
Počet stran 136
Tisk barevný
Cena 599.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti Damien
Vloženo 3. listopadu 2012
Naposledy editováno 3. května 2015

Najdete nás na Facebooku