100.0%
Watchmen - Strážci

"Quis custodiet ipsos custodes?" ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé - a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo.

Obsah

"Quis custodiet ipsos custodes?" ptali se už latiníci. Kdo střeží ty, kdož střeží nás? Je těžké dohlédnout na ty, kteří mají moc, i když jsou to normální lidé - a co teprve když mají schopnosti, o kterých se nám ani nesnilo.

V roce 1984 vyšly dva komiksy, které změnily žánr a dodnes se fanoušci hádají, který z nich je zásadnější. V jednom hrál hlavní roli Batman a Frank Miller ho pojmenoval Návrat temného rytíře - a u druhého si Alan Moore vystačil s jediným slovem. Watchmen, tedy Strážci.

Oba komiksy mají hodně společného. Oba se dívají na svět superhrdinů novým pohledem, oba ničí mýty a oba balancují na pokraji apokalypsy. Ale tam, kde Miller ještě nabízí pozitivního superhrdinu, tam už má Moore obyčejné lidi s neobyčejnými schopnostmi. Lidi někdy kruté, se svými úchylkami a tajnostmi, se špínou schovanou pod maskami. Ovšem lidi velmi mocné (a v jednom případě i všemocné).

Zdroj: Oficiální text distributora

Poznámky

První vydání (pevná vazba) - 2005 (nakladatelství BBart a Crew)

Druhé vydání (pevná vazba) - 2009 (nakladatelství BBart a Crew)

 

Obsahuje:

Watchmen #1-12 (vycházelo září 1986 - říjen 1987)

Autoři

Alan Moore
Alan Moore
Scénář
Dave Gibbons
Dave Gibbons
Kresba
John Higgins
John Higgins
Kresba

Postavy

Komentáře uživatelů

Elhonzo
Offline

Komiks všech komiksů , ať už je to Moorovo realistický pohled na věc nebo Gibbonsova parádní kresba vše je v tomhle dílu na mistrovské úrovni a jak se jednou začtete tak nepustíte z ruky .

(16. července 2013)
TonyT
Offline

Jednoznačně moje srdcovka, Alana Moorea mám rád od doby, kdy se mi před mnoha lety dostal do rukou Bažináč a kdy jsem ani ještě v podstatě nevěděl s kým mám tu čest. Od té doby se sice mnohé změnilo, ale jedno nikoliv a to že Alan Moore mi jako autor naprosto sedne. Inteligence a přehled kterou má tento filozof samouk je obdivuhodná a projevuje se v každém jeho díle a samozřejmě Strážci nejsou výjimkou. I po dalším opakovaným přečtení objevím něco nového a zajímavého, ať už je to nějaký odkaz či myšlenka. Kresba Davea Gibbonse je s dnešního pohledu možná už trochu dobová, ale jelikož jsem staromilec tak za mě palec rozhodně nahoru. PS: V jednom názoru se s Alanem Moorem přeci jen neshodnu, na rozdíl od něj považuji filmovou verzi Strážců za velice povedenou. I když samozřejmě komiks je komiks.

(12. srpna 2015)
gumidekmedvidek
Offline

Naprostou dechberoucí zážite. Nemám moc v oblibě komiksy o superhrdinech, ale toto jsem si nemohl nechat ujít. Komiks plný zamyšlení a kritiky společnosti. Pocit strachu z války a vítězství, která nejsou vystřižená z idylických knížek. Naprosta dekadence společnosti a lidských ideálů a následná renesance archaických myšlenek, přináší na tento svět právě Watchmeni.

(11. října 2013)
Saint of Killers
Offline

Nevím, jestli bych Watchmeny označil za superhrdinský komiks, protože i když se v něm vyskytuje velké množství bývalých hrdinů, tak až na jednu záchranu civilistů z hořící budovy, se tam nějaké větší hrdinské akce nedočkáte. Spíš tam spousta postav pouze vzpomíná na svou minulost, což ale vůbec není na škodu. Naopak na navození té správné atmosféry to bohatě stačí. Ta je dále utvářena hrozbou jaderného konfliktu a s ní souvisejícím rostoucím napětím. Nelze ani zapomenout na skvěle napsané charaktery. Takový Rorschach patří mezi nejlepší postavy, které se kdy v komiksu vyskytly. Tohle je prostě absolutní klasika, která si právem zaslouží absolutní hodnocení.

(28. listopadu 2015)
Cap 12
Offline

Nemám slov. Mistrovský komiks všech komiksů, pecka všech pecek. Moorův scénář na výbornou, kresba podle mě prostě dokonalá. Už to tu nebudu dál rozepisovat 100%

(29. září 2013)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název Watchmen
Druh Román
Žánr Superhrdinský
Série --
Vydavatelství v ČR BB art
Crew
Datum vydání v ČR 2005
Originální vydavatelství DC Comics
Datum vydání v zahraničí 01/04/1995
Vazba Pevná
Autoři Scénář: Alan Moore
Kresba: Dave Gibbons
Kresba: John Higgins

Typ vazby

Vázaná

Formát 180x265mm
Počet stran 416
Tisk barevný
Cena 990.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Vázaná 2. vydání

Formát 180x265mm
Počet stran 416
Tisk barevný
Cena 990.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 25. března 2012
Naposledy editováno 4. května 2015

Najdete nás na Facebooku