60.0%
Boxer - Pravdivý příběh Hercka Hafta

Der Boxer, Die wahre Geschichte des Hertzko Haft

60.0%

Mladinký Hertzko začal svou boxerskou kariéru z donucení – strážci v koncentráku ho pro zábavu nutili boxovat se spoluvězni. Herztko věděl, že dokud bude vyhrávat, zůstane naživu. Když pak po dramatickém útěku z pochodu smrti odjel do Ameriky, pokračoval v tom, co se naučil v lágru. Doufal, že se jako slavný boxer dostane na titulní stránky novin po celém světě a jeho milá, kterou ztratil někde v Polsku a o níž neměl žádné zprávy, se o něm dozví a přihlásí se k němu.

Obsah

Průkopník německého grafického románu a jeden z nejlepších současných německých komiksových autorů Reinhard Kleist vypráví pravdivý příběh polského Žida, boxera Hertzka Hafta, který přežil koncentrační tábor a v USA pak zahájil profesionální kariéru. Kleista k nakreslení komiksu inspirovala fascinující kniha Jednou budu všechno vyprávět, v níž Haftův syn Alan vylíčil osudy svého otce.

Autoři

Reinhard Kleist
Reinhard Kleist
Kresba/Scenář

Komentáře uživatelů

Morzael
Offline

Ne, nebudu se rozplývat jen proto, že holokaust je silná tématika a já bych měl cítit s lidmi, co ho prožili. Haftův příběh je rozhodně zajímavý, politováníhodný, ale zpracování mi nesedí. Zaprvé přímočarost, kterou si autor na konci obhajuje, vám nedává naprosto žádný prostor nahlédnout do nitra hlavní postavy. Vlastně jen vidíte z pohledu třetí osoby, co se kolem Hafta děje a občas si přečtete něco o tom, jak musí jít dál, aby se shledal se svou milovanou. Žádné vnitřní pocity z různých situací, jen místy slabé pokusy. Strašně mělké na to, abych se s postavou sžil (výjimku tu ale tvoří scéna, kdy se Haft zhroutí ve spalovně, ta má opravdu sílu). Za druhé mi ta přímost místa přišla až podezřelá. Jakoby tam autor/vypravěč něco vynechal. Události neprobíhají s uvěřitelnou plynulostí, ale spíše podivnými skoky. Tím rozhodně nechci říct, že pokud by Haft udělal v koncentráku něco nemorálního, aby si zachránil krk, že bych ho odsoudil. Naopak bych raději viděl příběh takový, jaký skutečně byl, a spojil si ho se skutečnou lidskou bytostí v bezvýchodné situaci. Takhle mi to trochu připomínalo sterilního panáčka, co postupuje úrovněmi nějaké videohry. Nelze vydat komiks o holokaustu a nepočítat s tím, že vás budou srovnávat s Mausem. Bohužel, proti Spiegelmanově mistrovskému dílu je Boxer jen slabý odvar. Je tam vidět neosobní zaujetí autora komiksové adaptace, díky čemuž tam chyběly emoce. Nemůžete se spoléhat na to, že jen zmíníte Druhou světovou válku a koncentrační tábory a čtenáři si začnou kousat nehty. Na tuto tématiku toho už bylo zpracováno tolik, že příběhy musí nést autentickou emotivní stopu, a nebýt pouze sterilním převyprávěním cizí knížky.

(29. ledna 2017)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název Der Boxer, Die wahre Geschichte des Hertzko Haft
Druh Román
Žánr Životopisný
Série --
Vydavatelství v ČR Argo
Datum vydání v ČR 01/01/2015
Originální vydavatelství --
Datum vydání v zahraničí 2012
Vazba Pevná
Autoři Kresba/Scenář: Reinhard Kleist

Typ vazby

Vázaná

Formát 170x235mm
Počet stran 200
Tisk černobílý
Cena 348.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti jardoom
Vloženo 28. ledna 2017
Naposledy editováno 28. ledna 2017

Najdete nás na Facebooku