70.0%
Černá díra
70.0%

Jsme na okraji Seattlu v polovině 70. let 20. století. V době, kdy středoškoláci jsou už rovnýma nohama v sexuální revoluci a kouří marjánku, být hipíkem už sice vyšlo z módy, ale David Bowie je se svými kostýmy přeci jen ještě „trochu moc divnej“. Do života protagonistů drtivě dopadne nová pohlavně přenosná nemoc, která postihuje jen teenagery a která jim způsobuje různé bizarní mutace...

Obsah

Měli jste pocit, že vaše puberta (akné, trapné první sexuální zážitky, úděsné mejdany, odporná chuť laciného alkoholu) byla něco příšerného? Charles Burns vám ve svém zásadním grafickém románu vysvětlí, že to byl ještě čajíček.

Střední škola na americkém maloměstě – to je podle mnoha hororových i jiných autorů (v čele se Stephenem Kingem) pozemská obdoba pekla. Charles Burns tuto představu dovedl do dokonalosti. 

Jsme na okraji Seattlu v polovině 70. let 20. století. V době, kdy středoškoláci jsou už rovnýma nohama v sexuální revoluci a kouří marjánku, být hipíkem už sice vyšlo z módy, ale David Bowie je se svými kostýmy přeci jen ještě „trochu moc divnej“. 
Do života protagonistů drtivě dopadne nová pohlavně přenosná nemoc, která postihuje jen teenagery a která jim způsobuje různé bizarní mutace: druhá ústa na hrudi, maličké růžky, svlékající se hadí kůže… A bude hůř. Lidé se začnou měnit i uvnitř. A začnou i umírat…

Charles Burns své hypnoticky, děsivě krásné veledílo vytvářel deset let. To zní hrozně, když si ale pozorněji prohlédnete jeho černobílou dokonalost, rafinované symetrie dvoustran, působivá opakování motivů a nevídaně zdařilé zachycení početných postav, spíš se podivíte, jaktože mu to netrvalo let dvacet.

Zdroj: Oficiální text distributora

Autoři

Charles Burns
Charles Burns
Kresba/Scenář

Komentáře uživatelů

47
Offline
47

Ešte viac depresie ako ste si mysleli....asi takto mi to vyšlo po dočítaní tohto komiksu...Nesporné kvality tu sú ale akosi som Burnsov príbeh nepochopil.Celá kniha mi príde ako príbeh ktorý niekto napísal po tom ako našiel denník svojho teenagera ktorý ušiel pred pár dňami z domu za nejasných okolností...Ten niekto sa začítal a asi mu prišlo dospievanie svojho syna/dcéry príliš štandardné,povedomé...a ked si u zhruba každého 120teho zápisku opakoval že takto nejako to bolo aj s ním,že to pozná,...rohodol sa to ozvláštniť.Ubalil jointa zo synových/dcériných tajných zásob ktoré náhodou našiel a začal písať a kresliť.Pridal podivnú chorobu o ktorej sa nijako zvlášť nešpekuluje,nikto sa ju nesnaží liečiť a aj napriek tomu že je povinnou zložkou nielen školských drbov nikto sa k nej verejne nepriznáva.Príbeh je podávaný z dvoch pohľadov.Čerstvo nakazenej Chris a zatiaľ nenakazeného Kietha.Ich príbeh sa stretáva a rozchádza,takže máme dva príbehy s úplne odlišným pohľadom na mor aj napriek tomu že obaja sa potýkajú s.,aj.,s tým istým,konkrétne opačným pohlavím...každý opačným k tomu svojmu samozrejme...A kedže je to...teda podľa mojej teórie...príbeh skutočný,alebo na základe niekoho denníka,vyvíja sa presne ako to len skutočný život vie...pre niekoho horšie a pre iného o niečo lepšie...Proste som nepobral skutočnú pointu,pretože okrem choroby ktorá sa takmer nikde a nikým nerozoberá je všetko presne akoby to písal život...Monotónnemu príbehu občas vyskočí krivka správnym smerom.Nie je nuda to čítať ale ani to extrémne nenadýchňa.Aj keď určite treba dodať že Burns si v ničom neberie servítku a nahotu a sex ukazuje takmer nepokryte.Čiernobiela kresba samotného autora je jednoduchá a prepracovaná zároveň, čo je samozrejme ,,protimluv,, ale tak to proste je a správne to príbehu sedí.Komiks má svoju.....depresívnu.....atmosféru aj originalitu,takže hodnotím nadpriemerne....4z5

(28. března 2015)
Morzael
Offline

No, některé věci jsou na mě asi až moc underground. Neříkám, že to není zajímavý, neprotřelý kousek, ale pro mě tohle už asi úplně nebylo. Četl jsem už dost děl o odloučení teenagerů od zbytku společnosti, pocitech osamocení, a všechny mě chytly o dost víc než tohle. Mysteriózní/thriller/drama o pohlavní nemoci mladých, která z nakažených dělá podivné stvůry, a o které všichni vědí a přesto se chovají dost iracionálně, je na mě moc silné kafe. Navíc mi přijde, že autor je celkem zatížený na vaginy. Po stránce scénáře mi to přišlo dobré, ale nemyslím, že Burns je kdovíjak šikovný komiksový tvůrce. Kresba není špatná, prostě černobílý underground, ale až moc si pomáhá slovy, aby dotvořil atmosféru. Myslím, že dost věcí by vyjádřil lépe kresbou, pak se totiž opravdu pozná, kdo jak umí s komiksovým médiem zacházet.

(13. února 2016)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název Black Hole
Druh Román
Žánr Drama
Série --
Vydavatelství v ČR BB art
Datum vydání v ČR 11/06/2008
Originální vydavatelství --
Datum vydání v zahraničí 01/10/2005
Vazba Pevná
Autoři Kresba/Scenář: Charles Burns

Typ vazby

Vázaná

Formát 175x240mm
Počet stran 368
Tisk černobílý
Cena 499.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti Morzael
Vloženo 6. listopadu 2013
Naposledy editováno 13. února 2016

Najdete nás na Facebooku