100.0%
Z pekla
100.0%

Viktoriánská Anglie - v Londýně řádí proslulý Jack Rozparovač. Na stopě mu je lékař William Gull, který je zvyklý trávit svůj volný čas trochu zvláštním způsobem, se skalpelem v ruce. Ale co by člověk neudělal pro vlast.

Obsah

Troufnete si pohlédnout na viktoriánskou Anglii... očima Jacka Rozparovače? Milovníkům teorií spiknutí nabízíme mistrně propracovanou lahůdka kombinující historický román s literaturou faktu a mystikou.

Film režisérské dvojice bratří Hughesových, který podle tohoto monumentálního díla vznikl, jen klouže po zamrzlé hladině Moorova děsivého příběhu. Velekněz komiksového žánru Alan Moore, tvůrce kultovních komiksů Bažináč, Top 10 a Liga výjimečných, se tentokrát pustil do rozboru nejzáhadnější série vražd v historii.

Hrdinou příběhu je lékař William Withey Gull, jenž poslední dobou tráví svůj volný čas trochu zvláštním způsobem, s Listonovým nožem v ruce. Ale co by člověk neudělal pro vlast.

Londýn, podzim roku 1888. Dějiště pěti brutálních vražd prostitutek. Pachatel? Mytický bytost jménem Jack Rozparovač.

 

Scéna:

Nerealisticky krásná a mírně přiopilá prostitutka jde ztemnělou ulicí a falešně si prozpěvuje dobovou písničku. Střih.

Stín muže s cylindrem na hlavě a kabelu v ruce, vržený na studenou, vlhkou zeď. Ona si všimne, že za ní někdo jde. Zrychlí krok, on také, to vše se na dlažebních kostkách dobře rozléhá. Prudce oddechující nevěstka uhne do postranní uličky, vrah za ní.

Pak záběr na zvednutý nůž, její tvář, výkřik, vychlístne krev, třeba na plakát muzikálu. Roztmívačka

Další záběr na policistu, jak vydechne: Ach bože, a píská na píšťalku.

Nuže, to je stereotyp Jacka Rozparovače, jak jej známe z filmu - a nic takového v Moorově comicsu nenajdeme. Moore nezakrývá, že smrt těch šlapek kdesi v boční uličce byla hnusná, bídná a nezasloužená. Neumožňuje čtenářům uniknut do pohodlného hororového klišé, naopak, ukazuje příšernou a nepřikrášlenou pravdu.

To by ale samo o sobě nestačilo. V příběhu není důležité, kdo je vrah (to ostatně víme od první stránky), ale jak a proč se to všechno stalo. A tak čtenář stejně jako detektiv Dirk Gently v knihách Douglase Adamse neřeší jen samotný případ, ale doslova celý svět, v němž ke zločinu došlo.

Viktoriánský svět se všemi jeho klady a zápory, svět úžasného technického pokroku i ponižující bídy, svět královské rodiny, zbytnělé střední třídy a tajných společností, ovšem i svět nejubožejších z ubohých v londýnském East Endu.

Podobně jako Ecovo Jméno růže tak lze komiks Z pekla číst několika způsoby: jako netradiční detektivku o královském spiknutí, jako beletrizovanou literaturu faktu (a že je Moorovo řešení Rozparovačova případu přesvědčivé) či jako strhující sociologickou črtu viktoriánské společnosti. Anebo jako portrét výjimečně vzdělaného sériového vraha.

Není to četba pro každého. Vstupte pouze na vlastní nebezpečí... 

Zdroj: Oficiální text distributora

Poznámky

Obsahuje:

From Hell #1-11

 

Podruhé vydalo nakladatelství BBart 13.11.2015. Kromě pevné vazby s novým obalem knihy vyšla i limitovaná edice v počtu 50 kusů.

Autoři

Alan Moore
Alan Moore
Scénář

Komentáře uživatelů

47
Offline
47

Náročné čítanie sa vďaka Mooreovemu nezameniteľnému štýlu stáva skutočným požitkom.Nevídané spracovanie práce Jacka Rozparovača je ukážkou dokonalého zvládnutia mixu fikcie a faktu.Príbeh stojí na pevných nohách dokonca aj vtedy ked dojde na Gullove halucinácie ktoré posunú príbeh až do abstraktnej roviny.Kresba Campbella je umiernenejšia,no presne taká aká vyhovuje každej rovine príbehu.Ďalší geniálny počin Alana Moora........Jednoznačne 8z5

(25. ledna 2015)
Memphis
Offline

Stylově temné a ďábelské. Moore opět skvěle zvládl symbolický a mystický scénář. Zatím jediná kniha kde mi nevadila černobílá kresba, spíše naopak. Rozsah knihy dodává prostor pro detailní popsání atmosféry a psychologie postav.

(20. června 2013)
batcat
Offline

Tento komiks dokazal, ze komiksy su naozaj iba pre deti. BAHZINGA

(14. října 2016)
gumidekmedvidek
Offline

Jack Rozparovač v tom nejchladnějším komiksovém podání. Napínavé od začátku až do konce

(20. října 2012)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Informace

Originální název From Hell
Druh Román
Žánr Detektivka
Série --
Vydavatelství v ČR BB art
Datum vydání v ČR 01/12/2003
Originální vydavatelství --
Datum vydání v zahraničí 30/11/1998
Vazba Pevná
Autoři Scénář: Alan Moore
Kresba: Eddie Campbell

Typ vazby

Vázaná

Formát 196x260mm
Počet stran 576
Tisk černobílý
Cena 690.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Vázaná 2. vydání

Formát 190x260mm
Počet stran 576
Tisk černobílý
Cena 799.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Limitovaná edice

Formát 190x260mm
Počet stran 576
Tisk černobílý
Cena 999.00 CZK
(cena nemusí být aktuální)

Systémové informace

Má na starosti Andresito
Vloženo 13. dubna 2012
Naposledy editováno 29. dubna 2016

Najdete nás na Facebooku